Piłka wodna – el. MEJM: Wysoka porażka na otwarcie eliminacji

Polska reprezentacja do lat 17 przegrała pierwsze spotkanie eliminacji do mistrzostw Europy juniorów młodszych. Podopieczni Krzysztofa Paczyny i Marcina Broncela ulegli Białorusinom 5:14.

Już pierwsza kwarta przebiegała po myśli naszych rywali. Po bramkach bliźniaków Michaiła (dwóch) i Aliaksieja Fiedarowiczów przegrywaliśmy 0:3. Drugą przegraliśmy 0:4 – po jednej bramce strzelili w niej Aliaksandr Jatskiewicz, wspomniany wcześniej Michaił Fiedarowicz, Andriej Karalczuk oraz Mikita Bytsko.

Pierwsza bramka dla naszego zespołu padła po 88 sekundach od rozpoczęcia trzeciej kwarty, kiedy to Nikitą Kusonskiego pokonał Dawid Hamera. Pół minuty później ten sam zawodnik wykorzystał przewagę, która powstała po wykluczeniu Uladzislaua Antonienki, i strzelił drugiego gola. Na nieco ponad 3,5 minuty przed końcem kwarty Białorusini wywalczyli rzut karny po faulu Miłosza Chudego, ale Bytsko musiał uznać wyższość stojącego w naszej bramce Bartosza Wiśniewskiego. Pół minuty później hat-tricka skompletował Hamera i Biało-Czerwoni przegrywali już tylko 3:7.

Kolejny gol padł w drugiej minucie ostatniej kwarty, kiedy to do białoruskiej bramki piłkę wrzucił Radosław Paczyna. W ciągu kolejnych dwóch minut jednak Bytsko zrehabilitował się za niestrzelonego karnego, trzykrotnie pokonując Wiśniewskiego, podczas gdy w międzyczasie Kusonskij pokonany został tylko raz – przez Sebastiana Bartosika. Na około 2,5 minuty przed końcem meczu prowadzenie Białorusinów na 11:5 podwyższył Karalczuk, a niecałą minutę później swojego pierwszego gola w meczu zdobył Antonienka. „Dzieło zniszczenia” zwieńczyli Karalczuk, który jako trzeci z naszych rywali zkompletował hat-tricka, a także Michaił Fiedarowicz, który ustalił wynik meczu na 14:5.

W pierwszej kolejce turnieju w Lublanie gospodarze zmierzyli się z Bułgarami. Ten bałkański pojedynek na swoją korzyść rozstrzygnęli Słoweńcy, triumfując 9:5. Z kolei Słowacy w swoim pierwszym meczu grali przeciw Niemcom, pokonując ich 11:9, głównie dzięki świetnej postawie w trzeciej kwarcie, wygranej aż 5:1.

Awans do turnieju finałowego, który we wrześniu odbędzie się na Malcie, uzyskają dwie najlepsze drużyny każdej z grup eliminacyjnych.

Słowenia-Bułgaria 9:5 (3:1, 2:1, 2:2, 2:1)
Białoruś-Polska 14:5 (3:0, 4:0, 0:3, 7:2)
Słowacja-Niemcy 11:9 (3:3, 2:2, 5:1, 1:3)