Piotr Małachowski: „W dyscyplinie o nazwie „Pomoc innym” każdy może być mistrzem”.

Dziś, tj. 24 listopada 2016 roku, na specjalnej konferencji prasowej Michał Pol, Redaktor Naczelny Przeglądu Sportowego i Piotr Małachowski, dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem, zainaugurowali akcję „Dar Mistrzów Sportu”. W zamyśle pomysłodawców ma to być specjalna aukcja charytatywna, która rokrocznie odbywać się będzie jako impreza towarzysząca „Plebiscytowi na Najlepszego Sportowca Polski”.

Pomysł zrodził się na bazie zeszłorocznej, spontanicznej zbiórki, którą na balu przeprowadził Piotr Małachowski. Udało się wtedy zebrać 30 tysięcy złotych na rehabilitację Darcy’ego Warda, znanego żużlowca, który uległ wypadkowi.

 – W tym roku, namówieni przez Piotra Małachowskiego, postanowiliśmy pójść krok dalej. Wpadliśmy na pomysł powołania do życia specjalnej aukcji – Daru Mistrzów Sportu. Chcemy, żeby na stałe weszła ona do scenariusza Balu Mistrzów Sportu i Gali Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski – powiedział Redaktor Naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol.

7 stycznia 2017 roku dom aukcyjny Rempex przeprowadzi licytację Diamentu – statuetki, którą Piotr Małachowski zdobył w 2016 roku, po raz czwarty wygrywając Diamentową Ligę, prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych.  Aukcja odbędzie się podczas Balu Mistrzów Sportu, który odbędzie się w warszawskim hotelu Hilton po zakończeniu Gali Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim.

– Taka akcja była bardzo potrzebna. Znam wielu sportowców, którzy bardzo chętnie przekażą swoje trofea czy pamiątki na tego typu aukcję. W tym roku ja zaproponowałem Diament, żeby zainaugurować akcję, ale jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy mieli mnóstwo propozycji na Dar Mistrzów Sportu – powiedział Piotra Małachowski.

Pieniądze zebrane w ramach licytacji przekazane zostaną na leczenie Kamila Nowosielskiego, który od 2012 roku walczy z nowotworem mózgu. Dzięki ogromnej woli walki Kamila i niesamowitej determinacji rodziny, głównie brata Daniela, guza udało się już zmniejszyć o 93%. Teraz trwa walka o to, żeby wygrać z nim ostatnią rundę.

– To niesamowita historia. Myślę, że powstanie z tego kiedyś film. Częściowo sparaliżowany po wylewie Kamil wraz z bratem Danielem od trzech lat przemierzają Amerykę. Od kliniki do kliniki. Daniel zostawił dla chorego brata wszystko – dom, pracę, znajomych, całe swoje życie. Od początku jest z Kamilem. Widać w nich ogromną wole walki, której pozazdrościć mógłby im niejeden sportowiec – powiedział Piotr Małachowski, który zdecydował się pomoc Kamilowi.

Ogromną pasją obu braci, Kamila i Daniela, była kiedyś piłka nożna. Poświęcali jej całe życie. Kamil grał nawet w małej lokalnej drużynie piłkarskiej LZS Radostów. I właśnie na boisku piłkarskim bracia nauczyli się, że walczyć trzeba do końca i nigdy nie wolno się poddawać. Dziś walczą już w innym „meczu” i mają dużo bardziej niebezpiecznego przeciwnika – glejaka mózgu. Ale to właśnie ta wola walki, której nauczył ich sport sprawiła, że są tak blisko i niestety, równocześnie, wciąż tak daleko od wygranej.

 – W akcji Dar Mistrzów Sportu mogą uczestniczyć wszyscy. Każdy może pomóc, bo w tej dyscyplinie, jaką jest pomoc innym, każdy może być mistrzem – dodaje Piotr Małachowski.

Fundacja Faktu, która podjęła się roli operatora aukcji Dar Mistrzów Sportu, uruchomiła specjalny numer konta, na który już dziś można wpłacać pieniądze.

63 1240 6292 1111 0010 7101 3713

Dla przelewów zagranicznych:

IBAN PL 63 1240 6292 1111 0010 7101 3713

SWIFT PKOPPLPW

To kolejna akcja charytatywna, którą zainicjował Piotr Małachowski. W 2015 roku przekazał swój Diament, żeby pomóc zebrać środki na operację chorego na wrodzoną wadę serca Tymka. W sierpniu tego roku przeznaczył srebrny medal olimpijski na akcje #OcalicOkoOlka, o czym pisała prasa na całym świecie.

#RazemDlaKamila

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password