Pjongczang 2018 – Biegi narciarskie: Dramatyczna walka o złoto, Polki bez stypendium

Po emocjonującym wyścigu, w którym walka o złoto toczyła się do ostatnich metrów, mistrzyniami olimpijskimi w sztafecie 4×5 km kobiet zostały Norweżki. Srebro dla Szwecji, brąz dla Olimpijek z Rosji. Polki pobiegły słabo i nie zmieściły się w czołowej ósemce.

Embed from Getty Images

Na starcie biegu rozstawnego kobiet stanęło 14 zespołów narodowych. Z ósmym numerem na trasę ruszały Polki i utrzymanie tej lokaty było dla naszej ekipy zadaniem na ten bieg. Już na pierwszej zmianie zaczęły się jednak kłopoty – Ewelina Marcisz nie wytrzymała tempa rywalek, została w tyle i Justyna Kowalczyk ruszała na trasę na 9. miejscu ze stratą minuty do czołówki. Strat nie udało się odrobić – Justyna Kowalczyk miała dopiero siódmy czas zmiany (+46.6) i na półmetku rywalizacji Polki wciąż były dziewiąte (+1:21.1). Właściwie w tym momencie było już jasne, że nie zajmiemy miejsca gwarantującego stypendium. Na trzeciej zmianie biegła najsłabsza w naszej drużynie Martyna Galewicz, co zwiastowało, że w klasyfikacji będziemy tylko spadać. Tak też się stało – Galewicz miała 13. czas zmiany (+1:28.1) i spadła na 11. pozycję (+2:22.8). Sylwia Jaśkowiec robiła co mogła, by poprawić naszą sytuację: wyprzedziła Czeszki i prawie dogoniła Włoszki, ale ostatecznie Biało-Czerwone zameldowały się na mecie z 10. wynikiem, ponad trzy minuty po triumfatorkach. Na swoim odcinku Jaśkowiec była 7. (+47.2).

Emocjonująca walka o medale toczyła się od pierwszej zmiany sztafety. Olimpijka z Rosji Natalia Niepriajewa narzuciła mordercze tempo na początku biegu, dzięki czemu szybko rozerwała stawkę i zgubiła kilka mocnych rywalek. Po pierwszych 5 km sytuacja na trasie wyglądała sensacyjnie – prowadziły Rosjanki przed Słowenią i Norwegią, a w grupie pościgowej biegły Szwedki, Finki i Szwajcarki. Bardzo słabo zaprezentowały się Amerykanki, które były dopiero 11.

Druga zmiana przyniosła pewne przetasowania. Rosjanki – za sprawą Julii Biełorukowej – jeszcze bardziej powiększyły przewagę nad Norwegią. Biegnąca na tym odcinku Astrid Jacobsen słabła z każdym kilometrem, a z tyłu w szalonym tempie straty odrabiała Charlotte Kalla i Kerttu Niskanen. Ostatecznie na półmetku dystansu Rosja i Szwecja biegły już razem, Finki traciły 10 sekund, a Norweżki i Szwajcarki pół minuty.

Trzecia zmiana to rewelacyjny bieg Ragnhild Hagi, dzięki któremu Norweżki powróciły do walki o zwycięstwo. Złota medalistka z biegu indywidualnego łyżwą dogoniła Ebbę Andersson i Anastazję Siedową. O tym, kto zdobędzie złoto zadecydować miał pojedynek Marit Bjoergen i Stiny Nilsson na ostatnim odcinku. Marit Bjoergen narzuciła mocne tempo, Nilsson utrzymywała się za jej plecami, ale na finiszu nie dała rady wyprzedzić utytułowanej Norweżki. Reprezentacja z krainy fiordów zdobyła złote medale, a Szwedki musiały zadowolić się srebrem. Brązowe krążki trafiły do Olimpijek z Rosji, które w pierwszej części zmagań wypracowały sobie na tyle dużą przewagę nad resztą stawki, by w stylu dowolnym spokojnie ją utrzymać. Poza podium Finki i Amerykanki, a w czołowej ósmece zameldowały się także ekipy z Niemiec, Szwajcarii i Słowenii.

(Komentarz)

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że Polki wystąpiły dziś w złym ustawieniu. Wydaje się, że większe szanse na walkę o miejsce w ósemce mielibyśmy, gdyby naszą sztafetę rozpoczynała Justyna Kowalczyk, a Sylwia Jaśkowiec biegła na trzeciej zmianie. Takie ustawienie – w którym mocniejsze zawodniczki rozpoczynają rywalizację w danym stylu i narzucają tempo, a słabsze próbują utrzymać pozycję i zminimalizować straty – sprawdziło się przed rokiem podczas mistrzostw świata w Lahi. Dlaczego z niego zrezygnowaliśmy?

Tak czy inaczej trzeba sobie powiedzieć, że dzisiejszy wynik kobiecej sztafety dość dobrze pokazuje, w jakim miejscu są obecnie polskie biegi narciarskie. Aby coś się zmieniło potrzeba zmian, a trenerów i poszczególnych zawodników z kadry A należy w końcu rozliczyć z braku wyników.

Sztafeta 4×5 km kobiet:
1. Norwegia (Ingvild Flugstad Oestberg, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ragnhild Haga, Marit Bjoergen) 51:24.3
2. Szwecja (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson) +2.0
3. OAR (Natalia Niepriajewa, Julia Biełorukowa, Anastazja Siedowa, Anna Nieczajewska) +43.3
4. Finlandia (Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Rootta-Liisa Roponen, Krista Parmakoski) +1:02.6
5. USA (Sophie Caldwell, Sadie Bjornsen, Kikkan Randall, Jessica Diggins) +1:20.5
6. Niemcy (Stefanie Boehler, Katharina Hennig, Victoria Carl, Sandra Ringwald) +1:49.4
7. Szwajcaria (Laurien Van Der Graaff, Nadine Faehndrich, Nathalie Von Siebenthal, Lydia Hiernickel) +1:51.5
8. Słowenia (Anamarija Lampic, Katja Visnar, Alenka Cebasek, Vesna Fabjan) +2:31.4
… 10. Polska (Ewelina Marcisz, Justyna Kowalczyk, Martyna Galewicz, Sylwia Jaśkowiec) +3:06.6

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password