Pjongczang 2018 – Biegi narciarskie: Nilsson i Klaebo mistrzami w sprintach!

Mistrzami olimpijskimi w sprintach techniką klasyczną zostali Szwedka Stina Nilsson i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Na podium wśród pań znalazły się jeszcze Maiken Caspersen Falla z Norwegii oraz olimpijka z Rosji Yulia Belorukova, natomiast wśród panów Federico Pellegrino z Włoch i olimpijczyk z Rosji Alexander Bolshunov.

Embed from Getty Images

Ćwierćfinały

W biegach pań, oczy wszystkich kibiców reprezentacji Polski skierowane były na ostatni, piąty bieg, w którym wystartowała Justyna Kowalczyk. Jej rywalkami były: Natalia Nepryaeva (OAR), Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia), Anna Dyvik (Szwecja), Laurien Van Der Graaff (Szwajcaria) oraz Katharina Hennig (Niemcy). Jednak zanim do tego doszło, na trasie było bardzo dużo emocji. Niestety Polka zaspała trochę na starcie i musiała gonić rywalki. Przez moment była nawet trzecia, ale ostatecznie finiszowała na piątej pozycji i nie awansowała do dalszej fazy olimpijskich zmagań. W tym biegu wygrała Natalia Nepryaeva reprezentująca Rosję (3:11.78) oraz Szwajcarka Laurien Van Der Graaff (3:12.15).

Pierwszy bieg pewnie wygrała Szwedka Stina Nilsson (3:10.90). O drugie miejsce do końca walczyły Krista Parmakoski z Finlandii i Słowenka Anamarija Lampić. Ostatecznie drugie miejsce dające bezpośredni awans do półfinału zajęła Parmakoski (3:11.97). Drugi wyścig miał bardzo podobny scenariusz, aczkolwiek był wolniejszy. Najszybsza była Norweżka Maiken Caspersen Falla (3:11.98). Awans uzyskała również Amerykanka Sophie Caldwell (3:12.39). W trzecim biegu o zwycięstwo do samego końca rywalizowały Hanna Falk i Jessica Diggins. Minimalnie szybsza była Szwedka (3:11.08), zaś Amerykanka uzyskała czas (3:11.24). W czwartym wyścigu działo się najwięcej. Sporo problemów na trasie miała Heidi Weng z Norwegii (3:15.68), która w pewnym momencie była dopiero piąta, ale doświadczona zawodniczka odrobiła to na podbiegu. Zwyciężyła olimpijka z Rosji Yulia Belorukova (3:14.29). Z czasami awansowały Anna Dyvik ze Szwecji (3:13.09) i Słowenka Anamrija Lampić (3:12.46). Dużym rozczarowaniem jest odpadnięcie takich zawodniczek jak Oesteberg, Bjoernsen, czy Ingemarsdotter.

W drugim wyścigu kibicowaliśmy naszemu debiutantowi Kamilowi Buremu, który rywalizował z Federico Pellegrino (Włochy), Calle Halfvarssonem (Szwecja), Paalem Golbergiem i Eirikem Brandsdalem (Norwegia), oraz Marko Klipem (Estonia). Bezpośredni awans uzyskali Pellegrino (3:10.55) i Golberg (3:11.07). Reprezentant Polski zaczął bardzo dobrze, ale na podbiegu zabrakło doświadczenia i ostatecznie dobiegł do mety na ostatnim miejscu ze stratą ponad 15 sekund.

Wśród mężczyzn w pierwszym biegu awansowali Norweg Johannes Hoesflot Klaebo (3:11.09) i Szwed Teodor Peterson (3:12.23). Bieg numer trzy w świetnym stylu wygrał olimpijczyk z Rosji Alexander Bolshunov(3:08.45). Bardzo dobrze pobiegł też zwycięzca eliminacji Fin Ristomatti Hakola (3:09.41). Czwarty ćwierćfinał padł łupem reprezentanta „Trzech Koron” Oskara Svenssona (3:08.77). Drugi na mecie był Norweg Emil Iversen (3:10.21). W piątym wyścigu mieliśmy kraksę, a awans dzięki temu uzyskali Fin Martti Jylhale (3:17.46) i Baptiste Gros z Francji (3:18.62). Z czasami awansowali Len Valjas z Kanady (3:10.87) i olimpijczyk z Rosji Alexander Panzhinskiy (3:11.15). W półfinale zabraknie m.in. Calle Halfvarssona, Alexeya Poltoranina czy też Iivo Niskanena.

Półfinały

W żeńskim wyścigu numer jeden ramię w ramię rywalizowały Stina Nilsson i Maiken Caspersen Falla. Obie zawodniczki odjechały reszcie stawki i wyraźnie się oszczędzały na finiszu. Lepsza była Szwedka (3:10.52), zaś Norweżka straciła zaledwie 0,03 s. W drugim półfinale zwyciężyła Yulia Belurokova (3:10.12), a bezpośredni awans uzyskała też Jessica Diggins (3:10.72). Z najlepszymi czasami do finału awansowały kolejna Szwedka Hanna Falk (3:11.14) i ukarana żółtą kartką Natalia Neparayeva (3:10.72).

W biegach mężczyzn w pierwszym półfinale znów kapitalnie pobiegł Johannes Hoesflot Klaebo (3:06.01), a tuż za nim z niewielką stratą 0,16 s. finiszował Federico Pellegrino. Z drugiego półfinału awans uzyskali Ristomatti Hakola (3:09.93) oraz Oskar Svensson (3:10.61). Jako szczęśliwi przegrani do finału weszli także Alexander Bolshunov (3:06.63) i Paal Golberg (3:07.24).

Finały

Fantastyczny bieg Stiny Nilsson (3:03.84), która od samego początku ruszyła po złoty medal i z dużą przewagą nad rywalką go zdobyła. Srebrny medal „wyszarpała” Maiken Caspersen Falla (3:06.87), a brąz przypadł Yulii Belorukovej (3:07.21).

Johannes Hoesflot Klaebo (3:05.75) w kapitalnym stylu zdobył tutuł mistrza olimpijskiego. Pasjonującą walkę o srebrny medal stoczyli Alexander Bolshunov i Federico Pellegrino. Ostatecznie na drugim miejscu „o paznokieć” – 0,02 s. znalazł się doświadczony Włoch.