Pjongczang 2018 – Biegi narciarskie: Złote Amerykanki i Norwegowie, Polki siódme!

Amerykanki oraz Norwegowie zdobyli dziś w Pjongczangu złote medale olimpijskie w rywalizacji sprintów drużynowych. Polki – Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zajęły bardzo dobre siódme miejsce. Maciej Staręga i Dominik Bury odpadli w eliminacjach.

W finale sprintu drużynowego pań wystartowały reprezentantki Polski. Na pierwszej zmianie ruszyła Justyna Kowalczyk. Nasza najlepsza zawodniczka biegła bardzo spokojnie i skończyła na ósmym miejscu. Potem zmieniła ją Sylwia Jaśkowiec, która w pewnym momencie była nawet na siódmej pozycji, a wszystko dzięki przytomności umysłu i ominięcia upadającej Słowenki Lampić. Trzecia zmiana i ponownie bardzo dobry bieg Kowalczyk, ale mimo tego była dziewiąta. Podobnie biegła Sylwia Jaśkowiec i przed ostatnią zmianą były cały czas na dziewiątej pozycji. Na ostatniej zmianie Kowalczyk wjechała na stadion na ósmej pozycji i Sylwia Jaśkowiec uciekała przed Rosjankami, które miały ogromnego pecha na poprzedniej zmiani, ponieważ Natalia Nepryaeva złamała kijek. Fantastyczny finisz w wykonaniu Sylwii Jaśkowiec, która wyprzedziła Francuzkę o 0,01 s. co dało na bardzo dobry wynik – 7 miejsce. Mistrzyniami olimpijskimi zostały Amerykanki po równie kapitalnej walce na finiszu między Jessicą Diggins i Stiną Nilsson. Trzecie miejsce i brązowe medale dla Norweżek.

Embed from Getty Images

Do finału drużynowego sprintu mężczyzn nie udało się niestety awansować Polakom – Maciejowi Starędze i Dominikowi Buremu, którzy po eliminacjach zostali sklasyfikowani na 12. pozycji. Norwegowie w składzie z Johannesem Klaebo na drugiej zmianie wydawali się być zdecydowanymi faworytami do złota. Jeśli Martin Johnsrud Sundby nie straciłby dużo na pierwszej zmianie, to właśnie Norwegowie odniosą zwycięstwo. Tymczasem po pierwszej zmianie na prowadzeniu Szwedzi, drudzy Norwegowie, a trzeci Olimpijczycy z Rosji. Na półmetku rywalizacji w dalszym ciągu na pierwszym miejscu Szwedzi, aczkolwiek wszyscy zawodnicy biegną w jednej grupie. Johannes Hoesflot Klaebo rozpoczął atak na podbiegu przed stadionem. Za nim ruszyli Szwedzi, Francuzi, Włosi i reprezentant Olimpijczyków z Rosji. Do końca pozostały dwie zmiany. Norwegowie z ogromną przewagą nad rywalami zdobywają tytuł mistrzów olimpijskich w sprincie drużynowym. Srebrne medale dla Olimpijczyków z Rosji. Na najniższym stopniu podium reprezentanci Francji, a Szwedzi sensacyjnie bez medalu.

Embed from Getty Images

Wyniki:

Kobiety

 1.  Stany Zjednoczone (Randall/Diggins) – 15:56.4
 2. Szwecja (Kalla/Nilsson) – +0.2
 3. Norwegia (Bjoergen/Falla) – +3.0
 4. Szwajcaria (Faehndrich/Van Der Graaff) – +21.3
 5. Finlandia (Laukkanen/Parmakoski) – +22.7
 6. Słowenia (Cebasek/Lampic) – +31.8
 7. Polska (Kowalczyk/Jaśkowiec) – +36.0
 8. Francja (Jean/Thomas-Hugue) – +36.0
 9. OAR – (Niepriajewa/Biełorukowa)+45.3
 10. Niemcy (Fessel/Ringwald)- +1:10.1

Mężczyźni

 1. Norwegia (Sundby/Klaebo)- 15:56.2
 2. OAR (Spicow/Bolszunow) – +1.7
 3. Francja (Manificat/Jouve) – +2.0
 4. Szwecja (Hellner/Halfvarsson) – +3.1
 5. Włochy (Noeckler/Pellegrino) – +18.6
 6. Stany Zjednoczone (Bjornsen/Hamilton) – +20.7
 7. Czechy (Jaks/Razym) – +28.6
 8. Kanada (Valjas/Harvey)- +35.6
 9. Finlandia (Jylhae/Hakola) – +36.1
 10. Niemcy (Eisenlauer/Bing) – +46.0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password