Pjongczang 2018 – Hokej na lodzie: USA i Kanada w półfinale

Za nami czwarty dzień turnieju kobiet w hokeju na lodzie podczas Igrzysk Olimpijskich – Pjongczang 2018. Mimo, że do zakończenia rywalizacji w grupie A pozostały jeszcze dwa spotkania, to wiemy już, że o medale powalczą Kanada i USA.

Kanada – Finlandia 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Reprezentacja Kanady bardzo szybko objęła prowadzenie. Już w 35. sekundzie meczu skutecznym strzałem popisała się Meghan Agosta-Marciano. Finki starały się szybko odpowiedzieć, jednak nie były w stanie zagrozić bramce przeciwniczek, mimo, że te aż dwukrotnie musiały bronić się w osłabieniu. Trzy minuty przed końcem pierwszej tercji, Kanadyjki podwyższyły prowadzenie za sprawą Marie-Philip Poulin. Sytuacja zespołu z Półwyspu Skandynawskiego stała się bardzo trudna. Nie poprawiła jej druga tercja, również przegrana 2:0. Najpierw w 28. minucie piłkę do bramki skierowała Melodie Daoust, a dziesięć minut potem Jilian Saulnier. Przed rozpoczęciem ostatniej części gry, wszysto było jasne. Kanadyjki postanowiły zagrać spokojniej, oszczędzając siły na prestiżowy mecz z Amerykankami w ostatniej serii gier. Spowodowało to, że Finki zdobyły honorową bramkę, wygrywając trzecią tercję 1:0. Strzelczynią tej bramki okazała się Rikka Valila.

USA – Olimpijki z Rosji 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Od samego początku widać było większą kulturę gry w poczynaniach Amerykanek. To one kontrolowały grę, starały się rozgrywać krążek w strefie obronnej Olimpijek z Rosji. Przyniosło to wymierny efekt już w ósmej minucie gry, kiedy to Kacey Bellamy otworzyła wynik spotkania. Rywalki starały się zaatakować, ale brakowało umiejetności. Na kolejnego gola musieliśmy czekać 23 minuty, kiedy to dobrym uderzeniem popisała się Jocelyne Lamoureux – Davidson. Ta sama zawodniczka wpakowała krążek do rosyjskiej siatki… 6 sekund pózniej, wyprowadzając swoją ekipę na prowadzenie 3:0. Już wtedy stało się jasne, że Amerykanki już dzisiaj zapewnią sobie awans do półfinału. Stany Zjednoczone nie rezygnowały z kolejnych ataków, szybko strzeliły bramkę na 4:o (Gisele Marvin) i zaczęły oszczędzać siły na czwartkowe spotkanie z Kanadą. W trzeciej tercji krążek wpadł raz jeszcze do rosyjskiej bramki, jednak gol Hannah Brandt nie został zaliczony. Amerykanka doczekała się jednak swojego gola. Półtorej minuty przed zakończeniem meczu kolejny raz pokonała Morozową, ustalając tym samym wynik spotkania na 5:0.