Pjongczang 2018: Igrzyska bez Rosjan?! Liegkow i Biełow z zakazem startu w IO!

Mistrz i wicemistrz olimpijski z Soczi – Aleksander Liegkow – został ukarany przez MKOl dożywotnim zakazem startów w igrzyskach! Rosjanin, któremu udowodniono stosowanie środków dopingujących, straci także wywalczone w 2014 roku medale. Taką samą karę nałożono także na drugiego rosyjskiego biegacza – Jewgienija Biełowa. Coraz głośniej mówi się także o tym, że przez skandale dopingowe Rosja może zostać wykluczona z igrzysk w Pjongczangu!

Embed from Getty Images

Afera dopingowa z udziałem rosyjskich biegaczy wybuchła w grudniu ubiegłego roku – wtedy to, po publikacji raportu McLarena, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) tymczasowo zawiesiła sześcioro podejrzanych o doping zawodników z Rosji: Aleksandra Liegkowa, Jewgienija Biełowa, Aleksieja Pietuchowa, Maksima Wylegżanina, Jewgienię Szapowałową i Julię Iwanową. Sportowcy odwołali się do Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu w Lozannie (CAS), ale wyrok został podtrzymany – dyskwalifikacja obowiązywała do 31 października 2017 roku.

Osobne dochodzenie w sprawie Rosjan prowadzi Komisja Dyscyplinarna MKOl pod przewodnictwem Denisa Oswalda. Zajmuje się ona powtórnym przebadaniem próbek antydopingowych wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk w Soczi. Po poniedziałkowych przesłuchaniach biegaczy, dziś Komisja Oswalda wydała pierwsze werdykty. Na ich mocy Aleksander Liegkow i Jewgienij Biełow zostali uznani za winnych. Na biegaczy narciarskich nałożono karę dożywotniego zakazu startów w igrzyskach olimpijskich oraz anulowano ich wyniki z Soczi. Liegkow straci więc tytuł mistrza olimpijskiego z biegu na 50 km stylem dowolnym oraz srebrny medal z rywalizacji sztafetowej. Jewgienij Biełow był klasyfikowany na miejscach w drugiej i trzeciej dziesiątce. Pozostali rosyjscy biegacze wciąż czekają na ogłoszenie wyroków – decyzje zapadną w ciągu najbliższych dni.

Adwokat ukaranych zawodników Christof Wieschemann oraz Prezes Rosyjskiej Federacji Narciarskiej Jelena Wialbe już zapowiedzieli, że od skandalicznego, ich zdaniem, wyroku sportowcy będą się odwoływać do CAS. Jednocześnie podkreślili, że zakaz startów obejmuje tylko igrzyska olimpijskie, a do zawodów rozgrywanych pod egidą FIS Liegkow i Biełow zostaną dopuszczeni.

Afera dopingowa w rosyjskim sporcie zatacza coraz szersze kręgi i coraz częściej pojawia się pytanie, czy sportowcy z tego kraju wystąpią w przyszłorocznych igrzyskach w Pjongczangu. MKOl zapowiedział, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu br. Do tego czasu swoje śledztwa kontynuować będą dwie komisje – Komisja Oswalda oraz Komisja Samuela Schmida, która ma za zadanie ustalić, czy doping w Rosji miał charakter systemowy, a w proceder zamieszane było tamtejsze Ministerstwo Sportu.

źródło: sport-express.ru
fot. Иван Исаев (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password