Pjongczang 2018: Jest decyzja w sprawie Rosjan

Komitet Wykonawczy MKOl podjął decyzję o wykluczeniu reprezentacji Rosji z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Rosyjscy sportowcy będą mogli wystartować na tej imprezie jedynie pod flagą olimpijską.

fot.: IOC/Christophe Moratal

Specjalny panel, złożony z przedstawicieli światowych organów antydopingowych (WADA, ITA, DFSU), przygotuje listę sportowców oraz ewentualnie drużyn, które wystąpią w Pjongczangu jako „Olimpijscy Zawodnicy z Rosji” (Olympic Athlete from Russia). Ta nazwa będzie widniała na strojach zawodników obok flagi olimpijskiej. W przypadku zdobycia złotego medalu odegrany zostanie Hymn Olimpijski.

Zaproszeni zostaną jedynie sportowcy, którzy uzyskali kwalifikację zgodnie z zasadami ustalonymi przez daną federację. Nie zostaną dopuszczeni do startu zawodnicy, którzy zostali wcześniej uznani za winnych naruszeń przepisów antydopingowych. Ponadto sportowcy będą musieli przejść testy przed igrzyskami. Zaproszenia zostaną też wysłane do członków sztabu szkoleniowego zaproszonych zawodników, których również obejmować będą obostrzenia związane z ich przeszłością w kontekście dopingu w Rosji.

Oprócz zawieszenia Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego ze skutkiem natychmiastowym podjęto decyzję o dożywotnim wykluczeniu z udziału w igrzyskach olimpijskich ministra sportu Witalija Mutko oraz jego zastępcę Jurija Nagornycha. Ponadto z Komisji Koordynacyjnej IO Pekin 2022 wykluczono szefa komitetu organizacyjnego igrzysk w Soczi Dmitrija Czernyszenkę oraz zawieszono w prawach członka MKOl prezydenta Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandra Żukowa. Na Rosyjski Komitet Olimpijski nałożono również grzywnę 15 milionów dolarów.

Decyzja jest pokłosiem afery dopingowej ujawnionej w 2014 roku przez niemiecką stację telewizyjną ARD. Film dokumentalny w reżyserii Hajo Seppelta. Początkowo sprawa dotyczyła jedynie rosyjskich lekkoatletów, ale w maju 2016 roku Grigorij Rodczenkow, zbiegły do USA były dyrektor moskiewskiego laboratorium antydopingowego, zeznał, że podczas igrzysk w Soczi dopingowano i zacierano ślady we współpracy z ministerstwem sportu i służbami specjalnymi (FSB).

Zaledwie dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk w Rio de Janeiro opublikowano raport komisji pod przewodnictwem kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena, na podstawie którego MKOl podjął decyzję o konieczności udowodnienia przez chcących wystartować w Rio Rosjan braku zaangażowania w doping. Po igrzyskach powołano dwie komisje, na czele których stanęli szwajcarscy prawnicy – członek MKOl Denis Oswald, którego komisja badała przypadki dopingu w Rosji indywidualnie, oraz były prezydent kraju Samuel Schmid, którego komisja zajęła się organizacją procederu dopingowego i zaangażowaniem w niego instytucji państwowych.

Raport Schmida został zaprezentowany dziś przed Komitetem Wykonawczym MKOl (pełna wersja w języku angielskim TUTAJ), który przychylił się do vox populi części narodowych komisji antydopingowych i wykluczył reprezentację Rosji z igrzysk w Pjongczangu. Jest to pierwszy przypadek dyskwalifikacji całego kraju z powodu dopingu – wcześniej przyczyny takich decyzji były uwarunkowane politycznie, np. na skutek wojen (Niemcy po I i II wojnie światowej, Jugosławianie w 1992 roku) czy apartheidu (RPA w latach 1972-1992).

Wojciech Nowakowski2374 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password