Pjongczang 2018 już jutro: Zimowi olimpijczycy z krajów ciepłych i niewielkich, czyli przegląd reprezentacji „egzotycznych”

Igrzyska olimpijskie zawsze są okazją do pokazania się dla sportowców z mniej lub bardziej egzotycznych krajów. Jamajskie bobsleistki? Narciarze z Bermudy? Skeletonista z Ghany? Tych i wielu innych sportowców zobaczymy w Pjongczang! Chcecie wiedzieć więcej? Poniżej znajdziecie zestawienie mniej i bardziej egzotycznych reprezentacji, które zobaczymy w Pjongczang.

Albania

Mimo że Albania jest krajem górzystym, to pochodzący z niej sportowcy nie osiągają sukcesów w sportach zimowych. W Pjongczang dopiero po raz czwarty zobaczymy albańską reprezentację na zimowych igrzyskach. Co więcej w Korei ujrzymy tę samą dwójkę, która startowała w Tokio. Będą to narciarka alpejska Suela Mehilli i narciarz Erjon Tola, dla którego będą to już czwarte igrzyska olimpijskie. W Turynie i Vancouver był jedynym reprezentantem swojego kraju. Najlepszy wynik w historii Albanii na zimowych igrzyskach to 35. miejsce Toli w slalomie gigancie w Turynie w 2006 roku. Poprawa tego wyniku w tym roku, będzie wielkim sukcesem.

 

Armenia

Armenia to kolejny kraj górzysty, w którym uwarunkowania geograficzne nie przekładają się jednak na sukcesy sportowe. Jednakże w startach na zimowych igrzyskach ma znacznie większe doświadczenie niż Albania. Od uzyskania niepodległości po rozpadzie ZSRR nie ominęli żadnej zimowej imprezy. Na debiutanckim występie w Lillehammer reprezentantów Armenii było zaledwie dwóch (duet bobsleistów), ale już na przykład 8 lat później w Salt Lake City było ich 9. Najlepsza lokata sportowców z Armenii to 20. miejsce Anastazji Grebenkiny i Wazgena Azrojana – łyżwiarskiej pary tanecznej – z igrzysk w Turynie. W Pjongczang zobaczymy trzech Armeńczyków. W narciarstwie alpejskim pokaże się Aszot Karapetjan, a w biegach narciarskich Katja Galstjan (która startowała już w Soczi) i Mikajel Mikajeljan. Poprawa lokaty łyżwiarzy z Turynu byłaby sensacją.

 

Azerbejdżan

Azerbejdżan wystawi w Korei najmniejszą reprezentację w swojej historii. Jedynym reprezentantem będzie pochodzący z Austrii narciarze alpejski Patrick Brachner, który startował też w Soczi. Największa reprezentacja w historii Azerbejdżanu składała się z 4 zawodników i liczbę tę Azerowie osiągnęli trzykrotnie: w debiucie w Nagano, w Salt Lake City i w Soczi. Najlepsza w historii lokata osiągnięta przez azerskich sportowców na zimowych igrzyskach, to 12. miejsce pochodzącej z Rosji pary tanecznej Julia Złobina/Aleksiej Sitnikow z igrzysk w Soczi. Szanse Brachnera na poprawę tego wyniku? Zerowe, Byłaby to „megasensacja”.

 

Bermudy

Bermudy to jedno z najbardziej egzotycznych terytoriów, którego reprezentacje zobaczymy w Pjongczang. To położone na wschód od wybrzeży Stanów Zjednoczonych wyspiarskie terytorium zależne Wielkiej Brytanii ma zaledwie 65 tys. obywateli. Mimo tego od igrzysk w Albertville w 1992 roku nieprzerwanie startuje na zimowych igrzyskach. Zawsze reprezentuje je jeden sportowiec. W latach 1992-1994 był to saneczkarz Simon Payne, na kolejnych dwóch edycjach w tej samej dyscyplinie startował Patrick Singleton, który w Turynie zmienił profesję na skeleton, w którym osiągnął najlepszy w historii swojej ojczyzny wynik na ZIO – 19. miejsce. Od 2010 roku, co nie zmieni się również w Pjongczang, startuje urodzony w teksańskim Dallas biegacz Tucker Murphy.

 

Boliwia

Zimowy olimpijski debiut Boliwii nastąpił już w 1956 roku w Cortina d’Ampezzo, gdzie startował alpejczyk Rene Farwig. Kolejny występ tego kraju miał jednak miejsce dopiero w 1980 roku w Lake Placid, gdzie w tej samej dyscyplinie startowali Scott Sanchez, Billy Farwig i Victor Hugo Ascarrunz. Cztery lata później również oglądaliśmy trzech Boliwijskich alpejczyków, a 1988 roku w Calgary, było ich aż sześciu. Tylko jeden mniej startował na kolejnych igrzyskach w Albertville i od tamtej pory… cisza. Aż do teraz. Po 26 latach jedno z najwyżej położonych państw świata powraca na największą zimową imprezę czterolecia. W Pjongczang zobaczymy pochodzącego z Austrii alpejczyka Simon Breitfussa Kammerlandera i pierwszego boliwijskiego zimowego olimpijczyka, który nie specjalizuje się w narciarstwie alpejskim – Timo Juhaniego Groenlunda, pochodzącego z Finlandii. Najlepszy w historii kraju wynik na ZIO, to 34. miejsce pochodzącego z Nowego Jorku Scotta Sancheza, osiągnięte w slalomie gigancie, podczas igrzysk w Sarajewie w 1984 roku. Poprawa tego wyniku wydaje się mało prawdopodobna, ale jeśli ktoś miał by jej dokonać, będzie to raczej Breitfuss Kammerlander.

 

Kolumbia

Ojczyzna Shakiry w Korei po raz drugi w historii wystartuje na ZIO. Debiut nastąpił osiem lat temu w Vancouver. Tam mogliśmy oglądać alpejkę Cynthię Denzler. Urodzone w Kalifornii narciarka nie ukończyła slalomu giganta, a w slalomie zajęła 51. miejsce. W Pjongczang zobaczymy „aż” czterech Kolumbijczyków. Podczas The World Games we Wrocławiu wrotkarze z tego kraju dowiedzieli się chyba o zimowym odpowiedniku swej dyscypliny, ponieważ w łyżwiarstwie szybkim zaprezentują nam się Laura Gomez i Pedro Causil. Ponadto w narciarstwie alpejskim wystartuje wychowany we Francji przez adopcyjnych rodziców, a urodzony w Cali Michael Poettoz, a w biegach narciarskich Sebastian Uprimny. O poprawę wyniku Denzler z Vancouver nie będzie trudno, gdyż wystarczy, że łyżwiarze ukończą rywalizację.

 

Cypr

Choć niewielu o tym wie, na Cyprze można znaleźć ośrodek narciarski. I jak się okazuję, ktoś z niego korzysta, ponieważ reprezentacja tego kraju od 1980 roku nieprzerwanie staruje na zimowych igrzyskach. Narciarstwo alpejskie to jedyny sport, w którym Cypryjczycy startują podczas zimowych igrzysk. W trakcie debiutu w Lake Placid startowało ich trzech, jednak cztery lata później można było oglądać ich nawet pięciu. W Soczi startowało dwóch. W tym roku ujrzymy, podobnie jak w latach 1994-2006, zaledwie jednego. Będzie to Dinos Lefkaritis. Najlepszy jak dotychczas wynik cypryjskiego sportowca podczas zimowych igrzysk to 21. miejsce Liny Aristodimou w slalomie, podczas zmagań w Sarajewie. Jest to lokata zdecydowanie poza zasięgiem Lefkaritisa.

 

Ekwador

Pierwszy w naszym zestawieniu absolutny debiutant jeśli chodzi o starty na zimowych igrzyskach. Ekwador jeszcze nigdy dotąd nie wysłał żadnego swojego sportowca na ZIO, jednak w Pjongczang to się zmieniło! W biegach narciarskich wystartuje 38-letni Klaus Jungbluth Rodriguez, który urodzi się w ekwadorskim Guayaquil, jednak od lat mieszka w Australii w Mountain Creek. Specjalnie dla niego powołano w 2016 roku Ekwadorską Federację Narciarską, by mógł walczyć o występ w Pjongczang. Udało mu się zdobyć kwalifikacje do biegu na 15 kilometrów, a więc zobaczymy jak w Korei będzie pisał nowy rozdział historii swojego kraju!

 

Erytrea

Kolejny zimowy debiutant! Nieduży zachodnioafrykański kraj w najmniejszym stopniu nie kojarzy się z zimą, jednakże w Pjongczang będzie reprezentowany. W narciarstwie alpejskim ujrzymy urodzonego w Kanadzie, a pochodzącego właśnie z Erytrei 21-letniego Shannona-Ogbaniego Abedę. Będzie on pisał historię tego biednego afrykańskiego państwa rywalizując w slalomie i slalomie gigancie. Co ciekawe reprezentował on już Erytreę na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Innsbrucku w 2012 roku, gdzie jednak ani razu nie został sklasyfikowany. Walczył też o kwalifikację na igrzyska w Soczi, jednak bez powodzenia.

 

Ghana

Kolejny kraj afrykański, ale tym razem nie debiutant. Na ZIO wystąpi po raz drugi. Osiem lat temu w Vancouver startował narciarz alpejski Kwame Nkrumah-Acheampong. Urodzony w Glasgow „Śnieżny Leopard” osiągnął solidne 47. miejsce. Tym razem reprezentant Ghany będzie startował jednak w zupełnie innej dyscyplinie – skeletonie. W rynnie oglądać będziemy pochodzącego z Ghany Akwasiego Frimponga. Żeby pobić osiągnięcie swojego poprzednika wystarczy, że ukończy rywalizację, ponieważ w skeletonie startuje mniejsza liczba zawodników.

 

Hongkong

Po raz piąty na zimowych igrzyskach będziemy oglądać reprezentację Hongkongu. Chińskie miasto o specjalnym statusie debiutowało w 2002 roku, kiedy to w Salt Lake City startowały dwie łyżwiarki specjalizujące się w jeździe na krótkim torze. To była również największa reprezentacja w historii tego terytorium, ponieważ w kolejnych latach, zawsze oglądaliśmy tylko jedną zawodniczkę, bądź (w Soczi) zawodnika. Zawsze tylko w short tracku, w którym najlepszym wynikiem było 18. miejsce Han Yueshuang w wyścigu na 1000 metrów w Turynie. Tym razem po raz pierwszy w historii ujrzymy przedstawicielkę innej dyscypliny. W narciarstwie alpejskim wystartuje Arabella Ng, która w slalomie i slalomie gigancie powalczy o jak najlepszy wynik, jednak na poprawę rezultatu Yueshuang nie ma szans.

 

Indie

Choć w Indiach są Himalaje, to sport zimowy nie istnieje. Cóż, te góry są aż zbyt wielkie by dało się go uprawiać. Dlatego też sportowcy z Indii również są na zimowych igrzyskach jedynie „ciekawostką”. Debiut tego kraju na ZIO miał miejsce w 1964 roku w Insbrucku, a pierwszym reprezentantem był… Jarema Bujakowski – Polak urodzony w Druskienikach! Znany w Indiach jako Jeremy narciarz był synem podróżników, którzy wywędrowali do Azji, gdy Jarema miał kilka lat. Gdy trafili do Indii – dokładnie siedem. W swoim debiutanckim starcie Bujakowski jednak nie zabłysnął. Nie ukończył on zjazdu. Cztery lata później w Grenoble poszło mu zdecydowanie lepiej. Zajął 53. miejsce w zjeździe, 65. w slalomie gigancie, jednak w slalomie nie zakwalifikował się do głównej części rywalizacji (wtedy rozgrywano go w nieco innej formie, niż dziś). Następny start Indii na ZIO to dopiero 1988 rok i Calgary. Startowała tam trójka Hindusów. Cztery lata później było ich dwóch, w Lillehammer wcale, a w Nagano jeden saneczkarz – Shiva Keshavan. Bez wątpienia największa gwiazda sportu zimowego w Indiach. W Turynie osiągnął on najlepszy w historii krajów wynik – 25. miejsce. W Korei, na swoich szóstych igrzyskach, powalczy o jego poprawę. Ponadto zobaczymy też biegacza Jagdisha Singha. Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji związanej ze startem Indii w Soczi. Otóż przed igrzyskami zawieszono tamtejszy komitet olimpijski, w związku z czym podczas ceremonii otwarcia troje hinduskich sportowców maszerowało pod flagą olimpijską, jako Niezależni Sportowcy Olimpijscy. Kilka dni później jednak, mogli już wywiesić w wiosce własne flagi, gdyż banicję zdjęto. Specjalnie dla nich zorganizowano wtedy mini ceremonię.

 

Iran

Już od 1956 roku Iran startuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W końcu w kraju tym można spotkać ośrodki narciarskie. Sport zimowy nie jest tam jednak popularny, w związku z czym występ Irańczyków zawsze jest tylko symboliczny. W trakcie debiutu w Cortina d’Ampezzo reprezentacja składała się z trzech alpejczyków. W 1960 roku zawodników z Iranu nie oglądaliśmy, ale na kolejnych igrzyskach powrócili w liczbie czterech. Do 1976 roku zawsze było ich tylu. Następnie, w skutek rewolucji islamskiej, nastąpił 22-letni hiatus w występach Iranu na ZIO. Powrócili w Nagano, gdzie startował jeden alpejczyk. W Salt Lake City po raz pierwszy pojawił się też przedstawiciel innej dyscypliny – biegów narciarskich. Od 1998 roku nie opuścili już żadnych igrzysk, a w Soczi startowała rekordowa liczba Irańczyków – pięciu. W Vancouver po raz pierwszy w historii zimowych występów Iranu startowała kobieta. W alpejskim slalomie i slalomie gigancie swoich sił próbowała Marjan Kalhor. W Pjongczang zaprezentuje czterech sportowców z tego kraju. W narciarstwie alpejskim wystartują Forough Abbasi i Mohammad Kiyadarbandsari, a w biegach Samaneh Beyrami Baher i Sayed Sattar Seyd. Celem dla irańskich sportowców będzie zapewne poprawa najlepszego jak dotychczas rezultatu, czyli 30. miejsce, które w Nagano zajął Hassan Shemshaki w slalomie, a powtórzył cztery lata temu w tej samej konkurencji Mohammad Kiadarbandsari.

 

Jamajka

Zimowe występy olimpijskie jamajskiej reprezentacji są już nieodłączną częścią olimpijskiego folkloru. Od debiutu w 1988 roku w Calgary i występu tamtejszych bobsleistów w dwójkach, i w czwórkach wielu kibiców czeka, by ujrzeć ich następców w rynnie. Na pierwszych dla Jamajki zimowych igrzyskach mogliśmy oglądać czwórkę w składzie Dudley Stokes, Devon Harris, Michael White i Chris Stokes oraz dwójkę, której załogę stworzyli D. Stokes i Harris. Od tamtego czasu raz Jamajczyków nie było na igrzyskach (Turyn 2006) i raz wzięli udział w innej dyscyplinie, niż bobsleje. W 2010 będący jedynym reprezentantem Jamajki na igrzyskach w Vancouver pochodzący z Brooklynu Errol Kerr startował w debiutującym w programie ski crossie i „wykręcił” najlepszy w historii swojego kraju rezultat na ZIO, zajmując 9. miejsce. W tym roku zobaczymy jamajski debiut w innej dyscyplinie – skeletonie. Wystartuje w nim Anthony Watson, który kwalifikację uzyskał poprzez relokację niewykorzystanych kwot. Ową relokację pozwolił mu uzyskać fakt, iż kilka państw (np. Polska) z niej zrezygnowało. Ponadto w bobslejach po raz pierwszy w historii wystartują jamajskie kobiety. W rynnie ujrzymy dwójkę Jazmine Fenlator-Victorian/Carrie Russell. Co ciekawe zainspirowały się one opowiadającym o jamajskich olimpijczykach z Calgary filmem „Reagge na lodzie”.

 

Kenia

Powrót po dwunastu latach! Reprezentację Kenii ostatnio oglądaliśmy na zimowych igrzyskach w Turynie w 2006 roku. Podobnie jak podczas dwóch poprzednich występów tego kraju na igrzyskach – debiutu w Nagano oraz zmagań w Salt Lake City – startował tam biegacz Philip Boit, który zasłynął tym, iż kiedy dobiegał jako ostatni (92.) do mety biegu na 10 kilometrów klasykiem w Nagano, czekał na niego tam sam Bjoern Daelhie – Norweg, który wygrał te zawody. Najlepszym wynikiem Boita było 65. miejsce w sprincie w Salt Lake City. Teraz szanse na jego poprawę będzie miała alpejka Sabrina Simader. Zaledwie 19-letnia Kenijka, która od trzeciego roku życia mieszka w Austrii wystartuje w każdej konkurencji, poza zjazdem. Sama twierdzi, że chce powalczyć o miejsca w czołowej dwudziestce, jednak już czterdziestka, będzie, jak się wydaje, sukcesem.

 

Kosowo

Kosowo debiutuje na ZIO, ponieważ dopiero pierwszy raz ma prawo na nich wystąpić. Komitet olimpijski tego kraju o spornym statusie został uznany przez MKOl dopiero po igrzyskach w Soczi. Jedynym reprezentantem będzi pochodzący ze Słowenii alpejczyk Albin Tahiri, który zaprezentuje się w każdej z konkurencji. Więcej o nim dowiecie się z niedawnego wywiadu, który był publikowany na naszym portalu. Dostaniecie go pod TYM LINKIEM.

 

Liban

Już od 1948 roku Liban staruje na zimowych igrzyskach. Wówczas to wystartowało w Sankt Moritz dwóch alpejczyków – Ibrahim Geagea i Munir Itani. Od tamtej pory tylko w Lillehammer i Nagano nie oglądaliśmy Libańczyków. Maksymalna wielkość reprezentacji Libanu to czterech zawodników, co zdarzyło się kilkukrotnie. Najlepszym wynikiem w historii jest 19. miejsce Faridy Rahmed w slalomie w 1980 roku. W tym roku nie widać szans na jego poprawę, choć zapewne jest to celem alpejczyków Allena Behloka i Natachy Mohbat, jak i biegacza Samera Tawka.

 

Madagaskar

Po raz drugi w historii ZIO będziemy mogli oglądać ekipę Madagaskaru. W Turynie urodzony w Kanadzie Mathieu Ranzanakolona zajął 39. miejsce w slalomie gigancie i nie ukończył slalomu. Teraz zobaczymy w akcji Malitianę Clerc, która urodziła się na Madagaskarze, jednak jeszcze jako małe dziecko została adoptowana przez rodzinę z Francji. Ledwie 16-letnią zawodniczkę ujrzymy w tych samych konkurencjach, w których 12 lat temu startował Ranzanakolona. Ciężko jej będzie zająć lepsze miejsce, niż to 39.

 

Maroko

Zostajemy w Afryce. Po raz siódmy na zimowych igrzyskach wystąpi Maroko. Debiut miał miejsce już w 1968 w Grenoble, gdzie zobaczyliśmy pięciu marokańskich narciarzy alpejskich. Kolejny występ miał miejsce dopiero 16 lat później w Sarajewie. Tam startowało czterech zawodników w tej samej co we Francji dyscyplinie, a Ahmad Ouachit zajął w slalomie rekordowe 38. miejsce. W Calgary Marokańczyków było trzech, natomiast w Albertville rekordowa liczba – „aż” 12. Dodatkowo po raz pierwszy na ZIO w barwach Maroka startowały kobiety. Były to dwie alpejki. Co więcej Maroko zadebiutowało też w sporcie innym niż narciarstwo alpejskie – w biegach narciarskich, gdzie startowało trzech Marokańczyków. Później znów nastąpiła długa przerwa, a powrót miał miejsce w Vancouver. Startował tam jedynie Samir Azzimani, jak nietrudno się domyślić – alpejczyk. W Soczi w tej dyscyplinie startowali Adam Lamhamedi i Kenza Tazi. Lamhamediego zobaczymy też w Korei. Ponownie zobaczymy również 40-letniego Azzimaniego, jednak tym razem w… biegach narciarskich. Kontuzje nie pozwalają mu zjeżdżać na nartach, więc postanowił na nich biegać. Raczej żaden z nich nie poprawi wyniku Ouachita z Sarajewa.

 

Malezja

Kolejny zimowy debiutant. Malezja jeszcze nigdy nie wysłała kadry na ZIO, jednak w Korei nastąpił przełom. W Pjongczang zobaczymy dwóch Malezyjskich sportowców. W narciarstwie alpejskim wystartuje mieszkający w Stanach Zjednoczonych Jeffrey Webb, a w łyżwiarstwie figurowym solista Julian Yee.

 

Mongolia

Przenosimy się do Azji. Reprezentacja pustynnej Mongolii od 1964 roku tylko raz nie stawiła się na olimpijskich zmaganiach, a miało to miejsce w 1976 roku w Innsbrucku. W trakcie debiutu w tym samym miejscu we wspomnianym 1964 roku reprezentacja składała się z 13 sportowców, którzy startowali w biathlonie, biegach narciarskich i łyżwiarstwie szybkim. Była to największa zimowe eskadra w historii kraju i wtedy też łyżwiarka Tsedenjavyn Lkhamjav osiągnęła w wyścigu na 3000 m najlepszy w historii kraju wynik – 20. miejsce. W późniejszych latach startowały ekipy mniej liczne i mniej skuteczne. Co nieczęste w przypadku tych bardziej egzotycznych krajów, Mongolia ma na swoim koncie epizod dopingowy. W trakcie igrzysk w Sarajewie zdyskwalifikowano za używanie niedozwolonych środków biegacza Pürevjavyna Batsükha, a więc i sztafetę, której był członkiem. W 1994 roku po raz pierwszy Mongolia reprezentowana była w short tracku. W innych sportach, niż wymienione, Mongołowie jak na razie nie startowali. W Soczi startowało jedynie dwoje biegaczy. W zawodach mężczyzn brał udział Bold Byambadorj, a kobiecych Chinbat Otgontsetseg. Podobnie będzie w tym roku, z tą różnicą, że u mężczyzn wystartuje Achbadrakh Batmunkh. Ustanowienie nowego najlepszego wyniku Mongolii na ZIO jest poza ich zasięgiem.

 

Malta

Po raz drugi w historii na ZIO zobaczymy Maltę. Podobnie jak przed czterema laty w Soczi w alpejskich slalomie i slalomie gigancie wystartuje Elise Pellegrin. Wówczas zajęła ona odpowiednio 42. i 65. miejsce, teraz urodzona we Francji zawodniczka ma szanse na poprawę tych rezultatów.

 

Nigeria

I znów debiutująca w zimowych zmaganiach nacja. Reprezentacja tego kraju w Pjongczang będzie składać się z trzech kobiet, a dla każdej z nich areną zmagań będzie lodowa rynna. Seun Adigun i Akuoma Omeoga stworzą bobslejową dwójkę, a Simidele Adeagbo, która wcześniej uprawiała trójskok, wystartuje w skeletonie.

 

Pakistan

Trzeci występ na zimowych igrzyskach notuje Pakistan. W Vancouver jedynym reprezentantem tego kraju był Muhammad Abbas, który zajął 79. miejsce w alpejskim slalomie gigancie. W Soczi jedynym reprezentantem był Muhammad Karim, który w tej samej konkurencji uplasował się osiem miejsc wyżej. Karim w Pjongczang ponownie pojawi się na igrzyskach, a Pakistan zadebiutuje również w biegach narciarskich, w których wystartuje Syed Human. Czelem dla obydwu jest oczywiście poprawa 71. miejsca sprzed czterech lat.

 

Filipiny

Po raz piąty na zimowych igrzyskach wystąpią Filipiny. Debiut miał miejsce już w 1972 roku w Sapporo. W narciarstwie alpejskim wystartowali tam Juan Cipriano i Ben Nanasca. Kolejny występ miał miejsce dopiero 16 lat później. W Calgary startował saneczkarz Raymond Ocampo. Na kolejnych igrzyskach w Albertville znów w barwach filipin startował alpejczyk. Tym razem był to Michael Teruel. Później ponownie nastąpiła długa (22-letnia) olimpijska przerwa. W Soczi jedynym reprezentantem był łyżwiarz figurowy Michael Christian Martinez, który zajął najlepszą w historii kraju lokatę na ZIO, czyli 19. miejsce w zawodach solistów. W Pjongczang również go zobaczymy, a ponadto w narciarstwie alpejskim zaprezentuje się mieszkający w Oregonie Asa Miller. Cel (bliższy Martinezowi), to oczywiście poprawa wyniku z Soczi.

 

Portoryko

Portoryko wraca na ZIO po 16-letniej przerwie (w zasadzie 20-letniej, za chwilę więcej o tym). Debiut tej zależnej od Stanów Zjednoczonych wyspy na największej zimowej imprezie czterolecia miał miejsce w 1984 roku w Sarajewie. Startował tam saneczkarz George Tucker. Cztery lata później startowała największa w historii wyspy ekipa, złożona z 9 sportowców startujących w narciarstwie alpejskim, biathlonie i saneczkarstwie. W Albertville startowały dwie bobslejowe dwójki i dwóch narciarzy w jeździe po muldach. W Lillehammer mieszkańcy tej karaibskiej wyspy mogli dopingować tylko swoich bobsleistów, którzy startowali w dwójkach i czwórkach. W tej drugiej konkurencji osiągnęli rekordowe dla tego terytorium na ZIO 25. miejsce. W Nagano poza tymi dwoma konkurencjami startował jeszcze alpejczyk, a w Salt Lake City ponownie miała wystartować bobslejowa dwójka, jednak została wycofana przez Portorykański Komitet Olimpijski już na samych IO, ponieważ Michael Gonzales nie spełnił wymogów komitetu. W Pjongczang wystartuje jeden Portorykanin. Charles Flaherty postara się o jak najlepszy wynik w narciarstwie alpejskim. Miejsce 25. jest jednak poza jego zasięgiem.

 

Republika Południowej Afryki

Po ośmiu latach na zimowe igrzyska powraca RPA. Debiut tego kraju przypada na igrzyska w Squaw Valley w 1960 roku, kiedy to startowało czterech łyżwiarzy figurowych z Południowej Afryki. Kolejny występ to dopiero rok 1994. Po upadku apartheidu w igrzyskach wystąpił łyżwiarz figurowy i łyżwiarka szybka z krótkiego toru. Na kolejnych igrzyskach występowała jedna łyżwiarka figurowa i jeden alpejczyk, a w 2002 roku już tylko alpejczyk. W Turynie dołączyli do niego biegacz narciarski i skeletonista. W Vancouver oglądaliśmy tylko alpejczyka i biegacza. Najlepszy wynik tego kraju na ZIO to 13. miejsce pary tanecznej Marcelle Matthews/Gwyn Jones z 1960 roku. O jego poprawie marzy starujący w Pjongczang alpejczyk Connor Wilson, jednak nie ma on na to raczej szans.

 

Singapur

Zimowy olimpijski debiut zaliczy w Pjongczang Singapur. Reprezentacja państwa-miasta będzie skromniutka. W jej skład wchodzi jedynie ścigająca się w short tracku Cheyenne Goh. Wystartuje w wyścigu na 1500 metrów, a by zdobyc olimpijską kwalifikację 18-letnia zawodniczka od czwartego roku życia mieszkająca w Edmonton w Kanadzie opóźniła swoje studia.

 

San Marino

Jedno z najmniejszych państw świata od debiutu w Innsbrucku w 1976 roku tylko dwukrotnie (1980 i 1998) ominęło zimowe igrzyska. W pierwszym występie startowało dwóch alpejczyków. Osiem lat później startowało tyle samo alpejsczyków, a ponadto biegacz. W Calgary biegacz wciąż był jeden, ale alpejczyków „aż” czterech. W Albertville dwóch z nich ubyło. Na kolejnych igrzyskach w narciarstwie alpejskim startował tylko jeden zawodnik, a kadrę uzupełniała bobslejowa dwójka. Po ośmiu latach publiczność mogła dopingować tylko jednego alpejczyka. To samo miało miejsce w Turynie i Vancouver, natomiast w Soczi doszła do tego jeszcze alpejka. W Pjongczang znów w reprezentacji znalazł się tylko jeden zawodnik i jest nim alpejczyk Alessandro Mariotti. Powalczy on o poprawienie najlepszej w historii 40. lokat Francesco Cerdelliego w slalomie w 1984 roku, jednak szanse na to ma niewielkie.

 

Tonga

Wyspiarskie pacyficzne państewko po raz drugi pojawi się na ZIO. Cztery lata temu w Soczi startował saneczkarz, któremu pewna firma zapłaciła za to, by nazywał się jak jej marka – Bruno Banani. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Fuahea Semi, a w zawodach jedynek zajął 32. miejsce. Teraz w igrzyskach wystąpi słynny już biegacz narciarski, a dawniej taekwondzista (choć pojawiają się już głosy, że wróci do tego sportu, by powalczyć o Tokio 2020) Pita Taufatofua. Półnagi chorąży Tonga jutro ponownie poniesie flagę swojego państwa, po tym jak w dramatycznych okolicznościach, ostatniego dnia kwalifikacji wypracował na dalekiej północy Islandii minimum na start w Pjongczang. Trudno jednak oczekiwać, by jutro znów był ubrany tak skąpo, gdyż stadion olimpijski w Pjongczang jest otwarty, a fala siarczystych mrozów trwa. Na poprawę wyniku saneczkarza z Soczi Tofua raczej szans nie ma.

 

Tajlandia

Po raz czwarty na zimowych igrzyskach wystąpi Tajlandia. Debiut miał miejsce w 2002 roku w Salt Lake City, gdzie startował biegacz Prawat Nagvajara. Również cztery lata później w Turynie był jedynym reprezentantem tego dalekowschodniego kraju. W Soczi oglądać mogliśmy dwoje alpejczyków – Kanesa Sucharitakula i Vanessę Vanakorn, znaną lepiej jako Vanessa Mae. Posiadająca również brytyjski paszport skrzypaczka startowała na igrzyskach, dzięki przeprowadzonym na jej korzyść oszustwom w dokumentach podczas wyścigu niższej rangi w Słowenii. Tym razem ujrzymy rekordowo dużą, bo czteroosobową reprezentację. W narciarstwie alpejskim wystartuje pochodzący z Włoch Nicola Zanon oraz pochodząca ze Szwajcarii Alexia Arisarah Schenkel. W biegach narciarskich wystąpi pochodzące z Włoch rodzeństwo Mark i Karen Chanloung. Wynik do pobicia – 65. miejsce, które Sucharitakul osiągnął w slalomie.

 

Timor Wschodni

Przesuwamy się jeszcze bardziej na wschód Azji, do jednego z najmłodszych państw świata. Po raz drugi w historii na ZIO zobaczymy Timor Wschodni. Podobnie jak cztery lata temu w Soczi jedynym reprezentantem będzie urodzony we Francji Yohan Goutt Goncalves, który w Pjongczang powalczy o poprawienie 43. miejsca, które w Rosji osiągnął w slalomie.

 

Togo

Togo również wystąpi na igrzyskach po raz drugi. Debiut miał miejsce cztery lata temu, za sprawą alpejki Alessii Afi Dipol i biegaczki Mathilde-Amivi Petitjean. Pierwsza z nich pochodzi z Włoch, a togijskie obywatelstwo przyjęła, ponieważ od dziecka była związana z tym krajem przez to, iż jej ojciec jest właścicielem lokalnej fabryki ubrań. Podczas igrzysk zajęła 55. miejsce w slalomie gigancie i nie ukończyła slalomu. Petitjean mieszka we Francji, jednak urodziła się w Togo, jako córka togijskiej matki i nigerskiego ojca. Zajęła 68. miejsce w biegu na 10 kilometrów, tracąc ponad 9 minut do Justyny Kowalczyk. Wystartuje ona również w Pjongczangu. Pierwotnie w Korei miała wystąpić również Dipol, jednak przez problemy z paszportem musiała się niestety wycofać.

Szymon Frąckiewicz538 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password