Pjongczang 2018 za 15 dni: Kadra norweskich biegaczy bez Pettera Northuga

Petter Northug nie znalazł się w składzie 20-osobowej kadry norweskich biegaczy narciarskich na igrzyska w Pjongczangu. Mimo absencji jednego z najbardziej utytułowanych zawodników ostatnich lat, „Wikingowie” chcą wrócić z Korei z dziewięcioma złotymi medalami w biegach.

Embed from Getty Images

Słaba forma i problemy zdrowotne sprawiły, że w Pjongczangu zabraknie sześciokrotnego medalisty olimpijskiego i trzynastokrotnego mistrza świata w biegach narciarskich – Pettera Northuga. Najlepszy norweski biegacz ostatnich lat otrzymał co prawda propozycję, by dołączyć do kadry jako rezerwowy, ale odmówił.

Norwegowie do Korei wysyłają pełną, 20-osobową reprezentację, w której skład wchodzi dziewięć biegaczek i jedenastu biegaczy narciarskich. Na starcie każdego biegu indywidualnego będzie mogło stanąć czterech norweskich zawodników. Mimo absencji Pettera Northuga i zawieszonej za doping Therese Johaug ekipa z kraju fiordów pozostaje najmocniejszą biegową kadrą świata. W przedigrzyskowych prognozach można było wyczytać, że norwescy biegacze narciarscy mają wrócić z Pjongczangu z dziewięcioma złotymi krążkami (na dwanaście rozegranych konkurencji). W skiathlonie i maratonie po dwa zwycięstwa mieliby odnieść Marit Bjoergen i Martin Johnsrud Sundby, w sprintach najlepsi powinni być Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia zdominowałaby też zmagania drużynowe w sztafetach i sztafetach sprinterskich. Choć te prognozy wydają się przesadzone, nie ulega wątpliwości, że „Wikingowie” we wszystkich olimpijskich startach będą faworytami do medali.

Olimpijska reprezentacja Norwegii w biegach narciarskich:

Kobiety: Marit Bjørgen, Maiken Caspersen Falla, Ragnhild Haga, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heidi Weng, Ingvild Flugstad Østberg, Kathrine Rolsted Harsem, Mari Eide, Kari Øyre Slind.

Mężczyźni: Hans Christer Holund, Johannes Høsflot Klæbo, Simen Hegstad Krüger, Martin Johnsrud Sundby, Niklas Dyrhaug, Finn Hågen Krogh, Didrik Tønseth, Eirik Brandsdal, Sondre Turvoll Fossli, Pål Golberg, Emil Iversen.

źródło: langrenn.com

Inga Świetlicka981 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password