Pjongczang 2018 za 20 dni: Kolejne „sztucznie” stworzone miejsca dla Korei Północnej

Docierają do nas budzące kontrowersje informacje na temat startu Korei Północnej w igrzyskach w Pjongczang. Nagle liczba sportowców z tego kraju, których zobaczymy na igrzyskach w Korei Południowej urosła kilkukrotnie, do 22.

Reprezentanci Korei Północnej początkowo wystąpić mieli w łyżwiarskich parach tanecznych. Następnie miało ich nie być wcale, ponieważ nie potwierdzili swego startu w wyznaczonym terminie. Po negocjacjach MKOl postanowił jednak zezwolić parze Ryom Tae-ok/Kim Ju-sik  na występ, tworząc w tej konkurencji dodatkowe miejsca. Niedługo potem ogłoszono wielki negocjacyjny sukces – po raz pierwszy od 12 lat Koree wystąpią na ceremonii otwarcia pod wspólną flagą! Do tego momentu podejmowane decyzje nie budziły raczej kontrowersji.

Tego samego dnia poinformowano jednak, że w turnieju hokeja kobiet wystąpi wspólna reprezentacja koreańska. Do regulaminowego 23-osobowego składu Korei Południowej dołączy 12 zawodniczek z północy. To daje tej reprezentacji większe pole manewru do rotacji składem, nawet biorąc pod uwagę fakt, iż w składzie meczowym znaleźć będą mogły się 22 hokeistki. W każdym meczu mają wystąpić co najmniej trzy zawodniczki z północy.

Dziś okazało się, że dla sportowców z północnej części półwyspu utworzono kolejne miejsca. W short tracku zobaczymy Jong Kwak-boma i Choe Un-songa, którzy ścigać się będą na 1500 i 500 metrów. W biegach narciarskich wystąpią Han Chun-gyong, Pak Il-chol i Kim Ryon-hyang. W alpejskich slalomie i slalomie gigancie zaprezentują się Choe Myong-gwang, Kang Song-il oraz Kim Ryon-hyang. Decyzja ta budzi kontrowersje, ponieważ utworzenie tych dodatkowych miejsc wynika jedynie z sytuacji politycznej, a małe jest prawdopodobieństwo, że większa ilość reprezentantów Korei Północnej na igrzyskach poprawi sytuację.

Towarzyszyć północnokoreańskim sportowcom będzie 24 trenerów i oficjeli oraz 21 przedstawicieli prasy.

Źródło: insidethegames.biz

Szymon Frąckiewicz537 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password