Pjongczang 2018: Rosyjscy panczeniści Paweł Kuliżnikow i Denis Juskow nie pojadą na igrzyska

Decyzją MKOL faworyci do medalu podczas igrzysk: panczeniści Paweł Kuliżnikow i Denis Juskow nie będą mogli wystartować w zawodach olimpijskich. Taką informację podał Rosyjski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

Embed from Getty Images

Kuliżnikow to wielokrotny medalista mistrzostw Świata i Europy, a także zdobywca Pucharu Świata. Z powodu dopingu nie wystąpił na poprzednich igrzyskach w Soczi. W 2016 roku wykryto u niego stosowanie niedozwolonego meldonium, ale ostatecznie zakaz startów anulowano. W jego posiadaniu jest niesamowity rekord świata na 500m – 33,98.

Z kolei Denis Juskow to specjalista od dystansu 1500m. W tym roku wygrał każde zawody, w których startował. W grudniu pobił ośmioletni rekord świata Shaniego Davisa, osiągając czas 1.41,02 na torze w Salt Lake City. Można powiedzieć, że był murowanym kandydatem do medalu w Pjongczangu. W Soczi 2014 uplasował się na 4. miejscu. To wtedy po złoto sięgnął Zbigniew Bródka. Taka decyzja może wydawać się trochę krzywdząca dla Rosjanina, ponieważ  w swojej „kartotece” posiada tylko jedno zawieszenie. W 2008 roku w jego organizmie znaleziono marihuanę i jak sam przyznaje od tamtego czasu przeszedł setki testów, które nic nie wykazały.

Rosyjscy zawodnicy mają prawo występu w Pjongczangu wyłącznie pod flagą olimpijską i nazwą „Sportowcy olimpijscy z Rosji”. To oczywiście skutek afery dopingowej. W ubiegłym tygodniu MKOL uszczuplił listę uprawnionych do startu Rosjan z 500 do 389 sportowców.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password