Pjongczang 2018 za 31 dni: Koreańskie porozumienie w Panmundżom

Od jakiegoś czasu na naszym portalu informowaliśmy o pertraktacjach, jakie od 9 stycznia miały się toczyć pomiędzy Koreami – Północną i Południową, w sprawie startu północnokoreańskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, które rozpoczną się już za miesiąc. Okazuje się, że rozmowy poszły bardzo sprawnie i osiągnięto porozumienie. 

Sportowcy z Korei Północnej będą mogli wystartować w Pjongczangu. Dotychczas jedynymi, którzy są pewni tego zaszczytu przez uzyskanie minimum jest para sportowa łyżwiarzy figurowych Ryom Tae-Ok i Kim Ju-Sik. Dwa dni temu na naszym portalu informowaliśmy, że zgodę na start północnokoreańskich sportowców wyraził Międzynarodowy Komitet Olimpijski, natomiast w wyniku bezpośrednich rozmów polityków północnokoreańskich i południowokoreańskich, we wtorek uzyskano porozumienie i teraz już jest pewne, że sportowców zobaczymy na olimpijskich arenach.

To jednak nie wszystko. Korea Północna zgodziła się wysłać na igrzyska nie tylko sportowców, ale też działaczy, dziennikarzy czy nawet kibiców. Przy okazji rozmów uzgodniono także, że odbędą się kolejne spotkania, na których zostaną podjęte pozasportowe tematy dotyczące relacji dwóch zwaśnionych krajów – na czele z kwestiami militarnymi.

Co ciekawe, poprzednie spotkanie pomiędzy dwiema Koreami odbyło się przed dwoma laty. Czy igrzyska olimpijskie będą wystarczającym powodem, żeby trwający w rozmowach impas został zażegnany?

Źródło: gazeta.pl

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password