Pjongczang 2018 za 33 dni: Korea Północna może wystąpić na IO

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że Korea Północna najprawdopodobniej będzie uczestniczyć w tegorocznych igrzyskach olimpijskich, które rozpoczną się niedługo u ich południowych sąsiadów. Rozmowa między obydwoma państwami odbędą się w następnym tygodniu. 

Korea Północna i Południowa nie rozmawiały oficjalnie od ponad dwóch lat, a w przyszłym tygodniu podejmą się dyskusji na temat uczestnictwa republiki socjalistycznej w Pjongczangu. Taką informację przekazał dziennikarzom w Pekinie północno-koreański członek MKOlu – Chang Ung. Spotkanie odbędzie się dokładnie 9 stycznia w Pałacu Pokoju, w miejscowości Panmunjeom, która znajduje się z zdemilitaryzowanej strefie. Jest to tak zwany Wspólny Obszar Bezpieczeństwa.

Korea Północna zgodziła się na rozmowy zaraz po tym, jak południowy półwysep wraz ze Stanami Zjednoczonymi zgodzili się wstrzymać wspólne ćwiczenia wojskowe podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Relacje między tymi państwami uległy złagodzeniu po tym, jak Kim Jong-Un w przemówieniu noworocznym zapowiedział, że ma nadzieję na występ swoich rodaków w lutym w Pjongczang.

Jedynymi zawodnikami, którzy uzyskali minimum kwalifikacyjne jest para skaterów – Ryom Tae-Ok i Kim Ju-Sik. Co prawda w ubiegłym miesiącu nie zaakceptowali miejsca, a był to ostatni moment na taką decyzję, jednak nadal mają pozwolenie na start w igrzyskach. Możliwe również, że inni sportowcy otrzymają dzikie karty.

Korea Północna popiera zaangażowanie północnego sąsiada w IO, ponieważ mają nadzieję, że to może zmniejszyć napięcie między państwami półwyspu, a zwiększy natomiast szanse na rozmowy dyplomatyczne.

Źródło: insidethegames.biz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password