Pjongczang 2018 za 38 dni: Korea Północna chce wystartować w Pjongczangu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiedział chęć startu swoich obywateli na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Strona południowa zaprasza wroga z północy do negocjacji.

Deklaracja Kima padła podczas orędzia noworocznego. Jest to decyzja o tyle zaskakująca, że wcześniej jedyni zakwalifikowani do tej pory na igrzyska Koreańczycy z Północy, para taneczna Ryom Tae Ok i Kim Ju Sik, nie została potwierdzona w terminie do startu w Pjongczangu.

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia Cho Myoung Gyon zaproponował przeprowadzenie negocjacji dotyczących występu reprezentacji kraju z północy Półwyspu Koreańskiego na 9 stycznia. Miałyby one mieć miejsce w Panmundżom – wsi w zdemilitaryzowanej strefie, gdzie w 1953 roku podpisano rozejm i gdzie od tamtej pory odbywają się wszystkie spotkania na linii Korea Północna-Korea Południowa.

Kwestia startu zawodników z Korei Północnej jest uznawana w świecie za dającą nadzieję na pokój na Półwyspie Koreańskim, zwłaszcza w kontekście zbrojeń nuklearnych reżimu Kim Dzong Una. Występ jego poddanych dawałby gwarancję zabezpieczenia igrzysk przed atakiem ze strony Północy. Prezydent MKOl Thomas Bach oraz Komitet Organizacyjny IO 2018 zapowiadają jednak, że nawet w przypadku fiaska rozmów z przedstawicielami Korei Północnej uczestnikom igrzysk nie grozi niebezpieczeństwo.

Wojciech Nowakowski2466 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password