Pjongczang 2018 za 43 dni: Kim nadzieją koreańskich kibiców

W południowokoreańskim Pjongczangu 9 lutego rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Również tego dnia swoje 35 urodziny będzie obchodzić jeden z tamtejszych skoczków narciarskich – Hyun Ki Kim. W związku z tym dziś przedstawiamy jego sylwetkę.

Hyun Ki Kim jest chyba najbardziej rozpoznawalnym skoczkiem narciarskim z Korei Południowej, obok Hueng Chul Choia i Seou Choia (bardziej znanego jako Yong Jik Choi). Kim startuje w różnych zawodach od 1998 roku. W tym czasie wziął udział m.in.: w pięciu Igrzyskach Olimpijskich, pięciu Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, trzech Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich. 35 – letni zawodnik wystartuje również na igrzyskach w Pjongczangu.

Hyun Ki Kim na międzynarodowej arenie zadebiutował zaledwie w wieku 15 lat. Było to podczas igrzysk olimpijskich w japońskim Nagano w 1998 roku. Jednak nie odegrał on znaczącej roli tak jak podczas każdych kolejnych igrzysk, w których brał udział.

Debiut w Pucharze Świata nastąpił rok później – 28 listopada 1999 podczas zawodów w fińskim Kuopio, gdzie zajął 64 miejsce. 5 lutego 2000 roku na skoczni w Willingen zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty, zajmując 27 pozycję. Natomiast najlepszy start w PŚ Kim zanotował w Sapporo. 22 stycznia 2006 roku zajął tam 22 miejsce. Jego dorobek punktowy w Pucharze Świata na przestrzeni ostatnich osiemnastu lat jest bardzo skromny. Liczy zaledwie dziewiętnaście „oczek”. W ubiegłym sezonie, w czasie próby przedolimpijskiej, żaden z koreańskich skoczków nie przebrnął kwalifikacji do konkursów Pucharu Świata. Dlatego też koreańscy kibice muszą uzbroić się jeszcze trochę w cierpliwość by zobaczyć swoich rodaków na skoczni już podczas konkursów olimpijskich.

Najlepsze jego starty na Mistrzostwach Świata również w lotach miały miejsce w Oberstdorfie w 2005 roku (46. miejsce K-90) i (38. miejsce K-120). Rok później w Tauplitz/Bad Mitterndorf zajął 30 miejsce podczas MŚ w lotach narciarskich. Jego rekord życiowy w długości skoku wynosi 183,5 m (Planica, 2010).

Największe sukcesy Hyun Ki Kim odnosił podczas Uniwersjady oraz Igrzysk Azjatyckich. W 2009 na Uniwersjadzie w Harbinie zdobył złoto na skoczni normalnej i srebro na dużej. Do tego dołożył złoty medal w konkursie drużynowym. W 2001 roku w Zakopanem zdobył srebro w drużynie a w 2003 roku w Tarvisio już złoto. Jeden złoty i dwa brązowe medale Kim zdobył wraz z drużyną na Igrzyskach Azjatyckich. Odpowiednio Aomori – 2003, Ałmaty – 2011 i Sapporo – 2017 rok.

[fot. Alexander Nilssen/flickr.com]

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password