Pjongczang 2018 za 45 dni: Trump gotowy do działania na wypadek niebezpieczeństwa

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział pomoc w zabezpieczeniu bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Deklaracja amerykańskiej „głowy państwa” jest bardzo istotna w kontekście ostatnich pogróżek Korei Północnej – powiedział południowokoreański prezydent, Moon Jae-in. 

Embed from Getty Images

Otrzymaliśmy obietnicę od Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy, by zapewnić bezpieczeństwo podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczang – powiedział prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in podczas niedawnego wywiadu udzielonego amerykańskiej stacji NBC.

Do rozmowy doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy to prezydent Moon odbył jednodniową wycieczkę do miasta gospodarza przyszłorocznych igrzysk, oddalonego o 180 km na wschód od Seulu.

Wcześniej NBC informowało o możliwości rozważenia przez Stany Zjednoczone odłożenia wspólnych ćwiczeń wojskowych w Korei Południowej do czasu zakończenia igrzysk, aby pomóc w zmniejszeniu napięcia pomiędzy jedną i drugą Koreą.

Moon zapewnił, że czynników wskazujących na sukces bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich w Pjongczang jest znacznie więcej – „Przede wszystkim ONZ podjęła uchwałę o utrzymaniu rozejmu podczas igrzysk, który został zaproponowany wspólnie przez największą liczbę krajów w historii. Ponadto my i Stany Zjednoczone zgodziliśmy się na ścisłą współpracę. Donald Trump wyśle delegację wysokiego szczebla na wypadek, gdyby sam nie mógł uczestniczyć w igrzyskach. Podobną deklarację złożył prezydent Chin, Xi Jinping – powiedział Moon. 

Prezydent ma nadzieję, że igrzyska pomogą promować pokój na Półwyspie Koreańskim i w regionie Azji Północno-Wschodniej. Przyczynić mają się do tego także kolejne dwie wielkie imprezy – letnie igrzyska w Tokio (2020) oraz zimowe igrzyska w Pekinie (2022).

źródło: pyeongchang2018.com

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password