Pjongczang 2018: Za 500 dni widzimy się w Korei!

500 dni – dokładnie tyle pozostało do oficjalnego rozpoczęcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang. Zawody wystartują 9 lutego 2018 roku.

Organizatorzy igrzysk poinformowali dziś, że pomimo, iż najważniejsze zawody czterolecia rozpoczną się dopiero za 1,5 roku, są już na nie praktycznie gotowi. Obiekty sportowe zostały ukończone w 90%, a coraz mniej pracy pozostało pozostało także robotnikom pracującym przy budowie wioski olimpijskiej, bazy hotelowej oraz jednej z najważniejszych inwestycji – szybkiej kolei z portu lotniczego Incheon do Pjongczang.

Z okazji 500 dni do rozpoczęcia igrzysk w Seulu i Gangneung, mieście zlokalizowanym niedaleko Pjongczang, przygotowano liczne imprezy kulturalne i sportowe. Wszystkie mają pokazać zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną stronę Korei Południowej, zamiłowanie do zaawansowanej technologii i chęć bycia wiodącą nacją w sportach zimowych. Te same wartości mają być promowane także podczas samych igrzysk.

Przypomnijmy, że Pjongczang prawa do organizacji swoich pierwszy w historii igrzysk olimpijskich zdobyło 6 lipca 2011 roku, podczas spotkania Mięzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Durbanie, po pokonaniu niemieckiego Monachium i francuskiego Annecy. Na igrzyskach w Korei zadebiutują cztery nowe konkurencje – snowboardowy Big Air, miskty w curlingu, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.