Pjongczang 2018 za 54 dni: Maame Biney pierwszą czarnoskóra łyżwiarką na igrzyskach w barwach USA

Maame Biney będzie pierwszą czarnoskórą łyżwiarką z USA, która wystąpi na zimowych igrzyskach. Wcześniej mogliśmy oglądać czarnoskórego łyżwiarza. Był nim dobrze znany kibicom łyżwiarstwa szybkiego Shani Davis.

Maame Biney pochodzi z Ghany. Ma dopiero 17 lat. Na igrzyskach w Pjongczang będzie reprezentować barwy Stanów Zjednoczonych w short tracku. Zdobyła ona kwalifikację podczas wewnętrznych kwalifikacji olimpijskich USA, gdzie pokonała takie zawodniczki jak Lane Gehring, Jessicę Kooreman and Katherine Reutter-Adamek. Biney wystąpi na dystansie 500m.

Amerykanka z bardzo dużą przewaga wygrała swój wyścig. Po minięciu lini mety zaczęła się tak bardzo cieszyć, klaskać w dłonie, że aż upadła (nic jej się nie stało). W wywiadach przyznawała, że jest bardzo szczęśliwa, ale nie może w to uwierzyć.

Znany jest przykład Shaniego Davisa. W 2002 roku wystartował on w short tracku podczas igrzysk w Salt Lake City. Później przerzucił się na długi tor i został dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Zobaczymy czy podobną drogą podąży Maame Biney.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password