Pjongczang za 11 dni: Jamajki w oczekiwaniu debiutu olimpijskiego

Pierwsi sportowcy, którzy powalczą o medale podczas igrzysk w Pjongczangu meldują się w wiosce olimpijskiej. W Korei Południowej są już jamajskie bobsleistki, które nie mogą się doczekać debiutu. Nigdy jeszcze zawodniczki z tego kraju nie rywalizowały na torze bobslejowym w igrzyskach olimpijskich.

 Embed from Getty Images

Na czas igrzyska zlokalizowane będą dwie wioski olimpijskie. Pierwsza dla sportowców rywalizujących na śniegu mieści się w Pjongczangu, a druga przeznaczona dla tych, którzy o medale powalczą na lodzie jest w Gangneung.

Jako pierwsze do wioski olimpijskiej przyjechały jamajskie bobsleistki, Jazmine Fenlator-Victorian (pilot) i Carrie Russell oraz Audra Segree (duet rozpychających). Na co dzień trenowane przez Niemkę, Sandrę  Kiriasis, wielokrotną mistrzynię świata i mistrzynię olimpijską w dwójce z Turynu, z 2006 roku.  Jeszcze nigdy w historii igrzysk Jamajki nie rywalizowały o medale w bobslejach. 30 lat temu na igrzyskach w Calgary (Kanada) debiutowali mężczyźni, w konkurencji dwójek i czwórek.

Jamajskie bobsleistki walczyły o olimpijski awans do Pjongczangu, będąc zainspirowane filmem Reggea na lodzie (reżyseria Jon Turteltaub, 1993), który opowiada losy jamajskiej czwórki Dudleya Stokesa,  Devona Harrisa, Michaela White’a i Chrisa Stokesa.

 

Jazmine Fenlator-Victorian zajmowała w Pucharze Świata w sezonie 2014/2015 trzecie miejsce. Co ciekawe reprezentowała wówczas Stany Zjednoczone. Na igrzyskach w Soczi (2014) wraz z Lolo Jones zajęły 11. miejsce. W 2016 roku Fenlator-Victorian zmieniła barwy na jamajskie. Jej ojciec pochodzi z Jamajki.

Ciekawostką jest również fakt, że jamajskie bobsleistki mają już medale mistrzostw świata, ale w… lekkiej atletyce. Carrie Russell wraz z koleżankami wywalczyła złoty krążek w sztafecie 4×100 m podczas czempionatu globu w Moskwie. Natomiast Audra Segree również ma większe doświadczenie na bieżni lekkoatletycznej niż torze bobslejowym.

Pierwsze ślizgi kobiecych dwójek bobslejowych podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu zaplanowany został na 20 lutego. Pełen program dostępny jest tutaj!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password