Pjongczang za 18 dni: Chorąży Tonga z igrzysk w Rio dokonał niemożliwego i wystąpi w Korei!

Kilka tygodni temu opisywaliśmy historię Pity Taufatofuy – Tongijczyka, uczestnika igrzysk w Rio de Janeiro, któremu zamarzył się występ w Pjongczangu. Choć wydawało się to absolutnie niemożliwe, Taufatofua wypełnił olimpijskie minimum w biegach narciarskich i pojedzie do Korei!

Embed from Getty Images

Kiedy po igrzyskach w Rio de Janeiro tongijski taekwondzista (bardziej kojarzony jako półnagi chorąży z ceremonii otwarcia imprezy) Pita Taufatofua zapowiedział, że zamierza pojechać na zimowe zmagania olimpijczyków do Pjongczangu, niewielu brało jego słowa na serio. No bo jak to: w niespełna dwa lata zawodnik z Polinezji chce się nauczyć biegać na nartach i to na takim poziomie, by reprezentować swój kraj na najważniejszej imprezie czterolecia? Nawet biorąc pod uwagę niewygórowane kryteria kwalifikacyjne w biegach narciarskich, zadanie wydawało się karkołomne i praktycznie niewykonalne.

A jednak Pita Taufatofua dopiął swego, choć początki nie były zbyt obiecujące. Debiut w zawodach najwyższej rangi Tongijczyk zaliczył podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Lahti, gdzie wystąpił w kwalifikacjach sprintu techniką dowolną. Zajął wówczas 153. pozycję w gronie 156. zawodników, do zwycięskiego Siergieja Ustiugowa tracąc ponad dwie i pół minuty. Za swój start otrzymał 957.65 FIS punktów, co w kontekście walki o olimpijskie minimum nie wyglądało zachęcająco – aby zyskać prawo do startu w Korei Taufatofua musiał pięciokrotnie uzyskać wynik niższy niż 300 FIS punktów.

Sytuację diametralnie zmieniły udane występy na nartorolkach. W grudniu ubiegłego roku w kolumbijskiej Bogocie Tongijczyk czterokrotnie kończył rywalizację nartorolkową z rezultatami poniżej 300 FIS punktów. Aby spełnić marzenie o wyjeździe do Pjongczangu musiał więc powtórzyć taki wynik raz jeszcze. Starty na śniegu kończyły się jednak klęską. Taufatofua wystąpił w pięciu biegach w Turcji, jednak uzyskiwał w nich wyniki na poziomie 450-615 FIS punktów. Szczęścia próbował także w Jakuszycach podczas styczniowych mistrzostw Polski. Na trasie biegu dystansowego miał jednak spore problemy i ukończył rywalizację na ostatniej pozycji, ze stratą ponad 45. minut do Dominika Burego (FIS punkty 883.07). Wystartował także w mistrzostwach Armenii, ale ponownie rezultat był daleki od wymarzonego (FIS punkty 584.63).

Aż w końcu 20 stycznia, na dzień przed zakończeniem kwalifikacji olimpijskich, Pita Taufatofua pojechał na Islandię. W zawodach FIS rozgrywanych na dystansie 10 km stylem dowolnym zajął 6. miejsce i uzyskał 282.84 FIS punkty! Tym samym wypełnił olimpijskie minimum B i wystąpi w Pjongczangu w biegu indywidualnym na 15 km łyżwą. Będzie też drugim w historii Tongijczykiem, który pojedzie na zimowe igrzyska – w Soczi reprezentantem Tonga był saneczkarz Bruno Banani.

fot. Javid Nikpour/Tasnim [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], Wikimedia Commons

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password