Pjongczang za 23 dni: Ważą się losy hokejowej reprezentacji Korei

Igrzyska na Półwyspie Koreańskim siłą rzeczy przypominają wszystkim o wieloletnim konflikcie pomiędzy Koreami: Południową i Północną. Zaistniała jednak nadzieja na choć minimalne poprawienie tych relacji, a to za sprawą wspólnej drużyny hokejowej, jaką miałyby wystawić zwaśnione państwa. Pomysł ten ma jednak wielu przeciwników.

Pomysł wspólnej drużyny hokejowej wypłynął z Seulu 9 stycznia podczas oficjalnych międzypaństwowych rozmów. W piątek treści tych konsultacji ujawnił wiceminister sportu Korei Południowej Roh Tae-kang. Jeżeli obydwa państwa dojdą do porozumienia w tej sprawie rzeczą zajmie się MKOl podczas sobotniego spotkania w Lozannie.

Południowokoreańscy oficjele uważają, że dodanie kilku zawodników z Północy do kadry nie będzie miał negatywnego wpływu na drużynę. Innego zdania jest min. tamtejsza trenerka kobiecej reprezentacji w hokeju na lodzie Sarah Murray. Uważa ona, że dodawanie w ostatniej chwili nowych zawodników do kadry znacząco wpłynie na tzw: „chemię zespołu” i zgranie drużyny.

Dodanie zawodników z Północy wiąże się z poszerzeniem kadry Korei z 22 do 35 hokeistów. W sprawie tej głos zajął rzecznik prasowy Szwajcarskiej Federacji Hokeja na Lodzie Janos Kick. Według niego poszerzenie kadry jest niesprawiedliwe i zakłóci czystą sportową rywalizację. Dodał też, że o całej sytuacji ich związek narodowy nie dowiedział się od MKOl-u czy IIHF ale z mediów. Szwajcarzy są pierwszym rywalem Koreańczyków podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password