Pjongczang za 25 dni: Igrzyska bez najlepszego biegacza ostatnich lat?

Wszystko wskazuje na to, że na igrzyskach w Pjongczangu nie zobaczymy najbardziej utytułowanego biegacza narciarskiego ostatnich lat – Pettera Northuga. Norweg ostatnią szansę na załapanie się do olimpijskiej kadry będzie miał w przyszły weekend w Planicy.

Embed from Getty Images

Sześć medali olimpijskich, trzynaście tytułów mistrza świata, dwie Kryształowe Kule, 84 miejsca na podium w zawodach Pucharu Świata – to tylko niektóre z osiągnięć Pettera Northuga. Jeszcze niedawno nikt nie wyobrażał sobie reprezentacji Norwegii bez kontrowersyjnego zawodnika, tymczasem wszystko wkazuje na to, że w Pjongczangu go nie zobaczymy.

Petter Northug od dwóch sezonów jest cieniem samego siebie, nie potrafi wrócić do dobrej dyspozycji i zrobić wartościowego wyniku. Po raz ostatni na podium stał w finałowych zawodach sezonu 2015/2016, zajmując trzecie miejsce w Ski Tour Canada. Po całkowicie nieudanym ubiegłym roku – gdy po raz pierwszy od 10 lat nie przywiózł medalu z mistrzostw świata (w Lahti był 5. w sprincie i 8. w maratonie – przyp. red.) – zapowiadał, że w sezonie olimpijskim wszystko wróci do „normy”. Tymczasem obecny sezon jest dla niego jeszcze gorszy.

Już przedsezonowe starty w zawodach w norweskiej miejscowości Gala nie napawały optymizmem – Northug zajął miejsca 17. i 20., ale tłumaczył to wówczas przeziębieniem. Później nie przebrnął jednak kwalifikacji sprintu podczas Pucharu Świata w Lillehammer – był 32. – i zniknął z rywalizacji, chcąc w spokoju potrenować. Liczył, że dostanie szansę startu w Tour de Ski, ale trenerzy reprezentacji widzieli go jedynie w roli rezerwowego i ostatecznie Northug na pucharowe zmagania nie pojechał. Nie przekreśliło to jednak jego szans na załapanie się do olimpijskiej kadry.

Zamiast w Tour de Ski Northug miał wystartować i osiągnąć dobre wyniki w Pucharze Skandynawii oraz w mistrzostwach Norwegii. Wyników jednak nie było – w biegu na 30 km w szwedzkim mieście Pitea biegacz zajął odległą 48. lokatę, a w mistrzostwach kraju się nie pojawił – zawodnik ponownie zmaga się z przeziębieniem. Mimo wszystko Northug dostanie jeszcze jedną szansę – jeśli w najbliższy weekend w zawodach Pucharu Świata w Planicy (odbędą się tam sprinty i biegi indywidualne stylem klasycznym) zdoła stanąć na podium, będzie mógł pojechać na igrzyska. Patrząc jednak na jego obecną dyspozycję – taki obrót spraw wydaje się prawie niemożliwy.

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password