Pjongczang za 52 dni: Wyścig z czasem rosyjskich projektantów strojów

Po wykluczeniu reprezentacji Rosji z Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu trwają przygotowania do wysłania do Korei sportowców pod flagą olimpijską. Sytuacja taka sprawia działaczom w Moskwie liczne problemy do rozwiązania. Jednym z nich jest kwestia stroju.

Największy kraj świata będzie reprezentowany w Pjongczangu przez drużynę Niezależnych Sportowców Olimpijskich. Ekipa ta nie będzie mogła posługiwać się symbolami narodowymi takimi jak flaga czy godło, a po zdobyciu złotego medalu zawodnikowi odegrany zostanie hymn olimpijski zamiast narodowego.

Ta bezprecedensowa sytuacja zmusiła poszczególne rosyjskie federacje sportowe do przygotowania nowych projektów strojów, które następnie zostaną przesłane do akceptacji przez MKOl. Do sieci wyciekł projekt koszulek do hokeja na lodzie zaprojektowany przez firmę Nike. Na stroju oprócz logo MKOl i Nike widnieje napis „Sportowiec Olimpijski z Rosji”, który wzbudza najwięcej kontrowersji. Strój jest w dwóch wersjach kolorystycznych (białym i czerwonym).

Niektórzy działacze z Rosji mówią o możliwości naklejania na symbole narodowe na koszulkach naklejek, aby w ten sposób sprostać przepisom MKOl-u. Tłumaczą to faktem, że produkcja strojów w terminie byłaby technicznie niemożliwa z powodu braku czasu.

Rosja została wykluczona z igrzysk w Pjongczangu ze względu na liczne przypadki stosowania dopingu przez sportowców Sbornej. W Korei pod flagą olimpijską będą mogli wystąpić tylko ci zawodnicy, którzy udowodnią, że w cały proceder nie byli zamieszani.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password