Pjongczang za 87 dni: O tym jak bobsleiści i skeletoniści testowali olimpijski tor

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Bobsleiści i skeletoniści olimpijski tor Alpensia Sliding Centre testowali w drugiej połowie marca, w ramach finałowych zawodów pucharu świata 2016/2017. Byli wśród nich Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski, którzy tamten występ mogą wspominać całkiem przyjemnie.

W zawodach dwójek wystartowało aż 31 załóg z całego świata, w tym ekipy z Australii i Brazylii. W tym gronie Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski spisali się dość dobrze. W pierwszym ślizgu uzyskali 15. czas przejazdu (50.84) i do prowadzących Niemców tracili dokładnie 0.6 sek. Drugi przejazd naszej dwójki był minimalnie wolniejszy (50.92 sek), co spowodowało spadek o jedną lokatę.

W przedolimpijskiej próbie najlepsi okazali się Niemcy Francesco Friedrich i Torsten Margis, Na drugim miejscu rywalizację zakończyli Łotysze Kibermanis i Mikins. Na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy Lochner i Bluh. Bardzo niewiele stracili do nich Koreańczycy Won i Seo, którzy po pierwszym ślizgu zajmowali nawet drugie miejsce, ale drugi przejazd zawalili. Na igrzyskach będą jednymi z głównych faworytów do medali. Wszak w bobslejach „własne ściany”, a dokładnie możliwość nieograniczonego treningu, są gospodarzom bardzo pomocne.

W zawodach czwórek Polacy już nie wystartowali. Najlepsi okazali się Rosjanie pilotowani przez Aleksandra Kasjanowa przed czwórką szwajcarską Rico Petera i Łotyszami Kibermanisa.

Wcześniej rozegrano też zawody kobiet. Najlepsze okazały się Amerykanki – pierwsze miejsce zajęła osada Jamie Greubel-Poser/Aja Evans, a drugie Elana Meyers-Taylor i Lolo Jones. Na najniższym stopniu podium stanęły Kanadyjki Alysia Rissling i Cynthia Appiah. Dwukrotna mistrzyni olimpijska z Vancouver i Soczi, Kanadyjka Kailie Humphries była dopiero piąta.

W zawodach skeletonistów triumfował Łotysz Martins Dukurs, który o jedną setną sekundy wyprzedził Koreańczyka Yun Sungbina. Trzecie miejsce przypadło Tomassowi Dukursowi, który do swojego młodszego brata stracił aż 0,65 s. Zwycięstwo Dukursa daje mu psychologiczną przewagę nad Sungbinem, ale przecież Łotysz już dw arazy olimpijskie złoto przegrywał z przedstawicielami gospodarzy igrzysk. „Historia lubi się powtarzać” czy „do trzech razy sztuka” – przekonamy się już za nieco ponad 80 dni.

Nieco zaskakujące były wyniki rywalizacji skeletonistek. W obydwu ślizgach najszybsza okazała się Niemka Jacqueline Loelling. Drugie miejsce przypadło Rosjance Elenie Nikitinej, która na podium wdarła się po bardzo dobrym drugim przejeździe. Na trzecim miejscu uplasowała się Holenderka Kimberley Bos.

Bartosz Szafran4834 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password