Pjongczang za 88 dni: Kilka słów o torze bobslejowo – saneczkowym

Tor, na którym startują w czasie igrzysk saneczkarze, bobsleiści i skeletoniści jest dla organizatorów jednym z największych wyzwań logistycznych i finansowych. Jak poradzili sobie z tym „kłopotem” Koreańczycy?

Agenda 2020 pozwala organizatorom igrzysk na przenoszenie najkosztowniejszych konkurencji na już wcześniej istniejące obiekty. Jednak sztandarowy pomysł Thomasa Bacha nie objął Pjongczangu, został rozpowszechniony już po tym, jak Koreańczycy rozpoczęli budowę toru dla sportów ‚rynnowywch”.

Tor nazywa się Alpensia Sliding Centre, ma 2018 metrów długości, może pomieścić 7000 widzów. Różnica wysokości między startem a metą wynosi 140 metrów. Jego budowa rozpoczęła się w marcu 2014 roku i trwała nieco ponad 2 lata. Pochłonęła grubo ponad 100 milinów dolarów. W marcu ubiegłego roku odbyły się tam zawody Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie, będące także próbą przedolimpijską. Zawodnicy, który w nich startowali, w samych superlatywach wypowiadali się na tema toru.

Olimpijskie zawody w bobslejach na Alpensia Sliding Centre odbędą się między 18 a 25 lutego, w saneczkarstwie między 10 a 15 lutego, zaś w skeletonie między 15 a 17 lutego.

Bartosz Szafran4871 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password