Pływanie: Dobre występy Polaków

Czwatre miejsce Jacka Czecha i piąte Joanny Mendak to dorobek polskich pływaków przedostatniego dnia zmagań w Aquatics Centre, podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Nie udało się więc naszym zawodnikom stanąć na podium, choć brakowało do tego naprawdę niewiele.

Jacek Czech finiszował na czwartej pozycji w wyścigu na 50 m stylem dowolnym (S2). Polak stracił do podium zaledwie 1.55 s, do mety przypłynął z czasem 1:06.41, o ponad sekundę lepszym niż w kwalifikacjach. Rywalizację wygrał oczywiście Chińczyk Yang Yang, który tym samym zdobył swoje czwarte złoto na Igrzyskach. Tym razem jednak nie udało mu się pobić Rekordu Świata. Uzyskał rezultat 1:01.39. Wyścig życia popłynął Rosjanin Dmitrii Kokarev (1:02.47) i zdobył srebrny medal. Trzeci stopień podium zarezerwowany dla Greka – Aristeidisa Makrodimitrisa (1:04.86).

Tradycyjne zestawienie podium w kategorii niepełnosprawności S12 – zawodniczek niedowidzących – zaserwowały nam pływaczki z Rosji i Azerbejdżanu. Jak zwykle były nie do zatrzymania przez rywalki, znów odbierały te same kolory medali. Złoto i Rekord Świata dla Oxany Savchenko – 26.90 s. Druga była Azerka Natalii Pronina (27.54 s), a trzecia rosyjska koleżanka z reprezentacji Savchenko – Darya Stukalova (27.75 s). Piąte miejsce zajęła Joanna Mendak (28.38 s). Polce do medalu zabrakło zatem tylko 0.63 s.

W kwalifikacjach na 400 m stylem dowolnym zawodników niewidomych (S11) wystartował Marcin Ryszka. Polak nie zaliczy tych Igrzysk do udanych. Został sklasyfikowany na 10. miejscu (5:16.68) i nie zobaczyliśmy go w finale, w którym najszybszy okazał się Amerykanin Bradley Snyder (4:32.41).