Pływanie – MEJ: Medal do medalu i mamy dwa polskie krążki!

Sezon pływacki wchodzi w najważniejszą fazę wielkich imprez. Już w połowie lipca w Budapeszcie odbędą się Mistrzostwa Świata Seniorów, a od środy w izraelskiej Netanyi w Mistrzostwach Europy uczestniczą juniorzy. Pierwszy dzień przyniósł nam bardzo dobre wyniki.

Największą radość w środę przysporzyła nam sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Karol Ostrowski, Bartosz Piszczorowicz, Kacper Stokowski i Jakub Kraska przez cały wyścig toczyli wyrównaną walkę z Węgrami, ale ostatecznie wyszli z niej zwycięsko i zdobyli pierwszy dla Polski złoty medal izraelskiego czempionatu. Przez wiele lat narzekaliśmy na brak dobrej sztafety pływackiej. Kto wie? Może za kilka lat będziemy się cieszyć sukcesami właśnie tej czwórki? Polska sztafeta kobiet płynąca na tym dystansie – Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska, Karolina Jurczyk, Kornelia Fiedkiewicz – zajęła 5. miejsce

Kapitalnie w środę płynęła Weronika Hallmann. Najpierw, na 50 metrów stylem klasycznym Polka była niepokonana zarówno w swoim wyścigu eliminacyjnym, jak i półfinale, a kilkanaście minut później odbył się finał tej konkurencji, w którym biało-czerwona też była jedną z faworytek i ostatecznie przegrała tylko z Irlandką Moną McSharry, zdobywając srebro.

O krok od medalu był w pierwszym polskim finale dnia Antoni Kałużyński. Polak najpierw był drugi w wyścigu eliminacyjnym 400 metrów stylem dowolnym mężczyzn, ale w finale o dwie sekundy musiał ulec w walce o brązowy medal Węgrowi Balazsowi Hollo. Złoto w tej konkurencji przypadło innemu Madziarowi Akosowi Kalmarowi, a rodaków przedzielił Rosjanin – Martin Malyutin.

Do półfinału awansował też Rafał Kusto, który tak dobrych wyników jak poprzednicy nie osiągnął, ale i tak w spokojnym stylu,  z 3. miejsca awansował do finału na 200 metrów stylem klasycznym.

Bardzo zapracowany był też podczas dzisiejszych startów Kamil Kaźmierczak. 18-latek płynął zarówno na dystansie 50 metrów motylkiem, jak i 100 metrów stylem grzbietowym. W obu konkurencjach pewnie przeszedł eliminacje, ale w półfinale na krótszym dystansie był dopiero 6., za to w stylu grzbietowym zajął drugie miejsce, przegrywając walkę tylko… z innym Polakiem Kacprem Stokowskim, co sprawiło, że w fantastycznym stylu obaj znaleźli się w finale.

W półfinale na 100 metrów stylem dowolnym odpadły Kornelia Fedkiewicz i Dominika Kossakowska, a ich los na dwukrotnie dłuższym dystansie w stylu grzbietowym podzieliła Julia Kołuch.

Finały:

400 metrów stylem zmiennym kobiet:

1. Anja Crevar – Serbia – 4:41,17
2. Anna Pirovano – Włochy – 4:43,20
3. Cyrielle Duhamel – Francja – 4:43,63

400 metrów stylem dowolnym mężczyzn:

1. Akos Kalmar – Węgry – 3:50,10
2. Martin Malyutin – Rosja – 3:51,50
3. Balazs Hollo – Węgry – 3:51,79
4. Antoni Kałużyński – Polska – 3:53,37

50 metrów stylem klasycznym kobiet:

1. Mona McSharry – Irlandia – 31,38
2. Weronika Hallmann – Polska – 31,55
3. Tina Celik – Słowenia – 31,57

4×100 metrów stylem dowolnym mężczyzn

1. Polska (Karol Ostrowski, Bartosz Piszczorowicz, Kacper Stokowski i Jakub Kraska) – 3:17,11
2. Węgry – 3:17,60
3. Rosja – 3:17,99

4×100 metrów stylem dowolnym kobiet

1. Rosja – 3:42,22
2. Holandia – 3:43,53
3. Belgia – 3:44,29
====================
5. Polska – 3:47,17

Awans Polaków do finału:
200 metrów stylem klasycznym mężczyzn – Rafał Kusto
100 metrów stylem grzbietowym mężczyzn – Kacper Stokowski
100 metrów stylem grzbietowym mężczyzn – Kamil Kaźmierczak

Radosław Kępys483 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password