Pływanie – Mistrzostwa Polski: Trzy medale Jana Świtkowskiego

Czwarty i ostatni dzień Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców na krótkim basenie w Łodzi dobiegł końca. Na szczególną uwagę zasługują trzy medale Jana Świtkowskiego (jeden złoty i dwa srebrne) oraz trzy rekordy Polski seniorów. Również rekord Polski, ale młodzieżowców ustanowiła Paulina Nogaj na dystansie 100m stylem motylkowym.

Na dystansie 400m stylem zmiennym kobiet mistrzynią Polski została Paula Żukowska (AZS AWF Katowice), która uzyskała czas 4:36,11. Drugie miejsce zaś zajęła Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź) 4:43,77 co dało jej najlepszy wynik wśród 14-15 lat. Na trzecim miejscu dopłynęła Kinga Paradowska (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) – 4:45,88.

W finale 200 metrów klasykiem mężczyzn triumfował Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa). Jego czas – 2:06,25 to nowy rekord Polski seniorów. Za jego plecami finiszowali Mikołaj Machnik (AZS AWF Katowice) – 2:07,03 oraz Jacek Arentewicz (UKS Shark Rudna) – 2:07,73.

Kolejny start to znowu 200 metrów, ale stylem dowolnym kobiet. Najlepsza okazała się Joanna Cieślak (K.S. Warta Poznań) – 1:58,59. O 0,04 sekundy złoty medal przegrała Milena Karpisz (KU AZS PŁ). Brąz dla D. Kossakowskiej (WKS Śląsk Wrocław) – 1:59.89.

Po paniach ponownie przyszedł czas na panów. Najlepszy na 100 metrów stylem zmiennym był Jan Świtkowski (KU AZS UMCS Lublin) – 52,21, co okazało się nowym rekordem Polski seniorów. Wicemistrzostwo dla Michała Poprawy (AZS AWF Katowice) – 53,14 a trzecie miejsce dla Pawła Korzeniowskiego (Legia Warszawa) – 53,18.

Mistrzostwo i rekord Polski seniorów na 100m stylem klasycznym kobiet zdobyła Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław) – 1:05,12. Pozostałe miejsca na podium zajęły dwie Weroniki. Odpowiednio drugie – Hallmann (AZS AWF Warszawa) – 1:07,29 oraz trzecie – Żmuda (KU AZS UMCS Lublin) – 1:08,56.

Rywalizację na 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn wygrał Kacper Majchrzak (K.S. Warta Poznań) – 1:42,23. Druga pozycja przypadła Janowi Świtkowskiemu – 1:43,29, natomiast trzecia Filipowi Zaborowskiemu (MKP Szczecin) – 1:44,01.

Kolejny tytuł mistrza kraju padł łupem K.S. Warty Poznań. Tym razem mistrzynią Polski na 100 metrów motylkiem została Anna Dowgiert – 58,03. Warto też zwrócić uwagę na drugą w tym wyścigu Paulinę Nogaj (MKS Wodnik Radom), która czasem 58,33 ustanowiła rekord Polski młodzieżowców. Na najniższym stopniu podium stanęła Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 1:00,23.

Najlepszym grzbiecistą na dystansie 100 metrów został faworyt – Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 50,21. Drugi na mecie był Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice) – 51,18 a trzeci Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany) – 51,32.

Wśród pań tym samym stylem, ale na 200 metrów najszybsza była Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław) – 2:06,82. Za nią Gabriela Wójtowicz (AZS UWM Olsztyn) – 2:07,90 i Agata Naskręt (MKS Astoria Bydgoszcz) – 2:09,66.

Na sam koniec zostały dystansy sprinterskie – 50 metrów motylkiem mężczyzn oraz 50 metrów stylem dowolnym kobiet. W tych pierwszych zmaganiach zwyciężył Konrad Czerniak (KU AZS UMCS Lublin) – 22,92, który dosłownie o paznokieć wyprzedził Jana Świtkowskiego – 22,93. Trzecie miejsce zajął Paweł Korzeniowski – 23,18. U pań triumfowała Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź) – 24,46. Druga do mety dopłynęła Anna Kawecka (AZS AGH Kraków) – 24,96 a trzecia Anna Dowgiert – 25,05.