Pływanie – MŚ Juniorów: Trzech Polaków z awansem!

Do dzisiejszych eliminacji na pływalni w amerykańskim mieście Indianapolis w ramach 6. Mistrzostw Świata Juniorów przystąpiło ośmioro reprezentantów Polski. Awansować udało się tylko trójce z nich.

Jako pierwsi do porannych eliminacji przystąpili panowie rywalizujący na 100 m stylem dowolnym. Wśród nich dwóch reprezentantów Polski – Jakub Kraska w jedenastym wyścigu i Bartosz Piszczorowicz w dwunastym. Pierwszy z nich z czasem (50.71), zajął piąte miejsce, ale z dziewiętnastym wynikiem ogólnie nie awansował do półfinału. Ta sztuka udała się za to Bartoszowi Piszczorowiczowi (49.96), który był drugi a po zliczeniu wszystkich rezultatów trzeci. Najlepszy okazał się Brazylijczyk – Breno Correia (49.79).

Kolejny start to były zmagania na 100 m motylkiem kobiet. W siódmym wyścigu pojawiła się Katarzyna Kołodziej, ale czas, który uzyskała (1:02.87), dał jej ostatecznie trzydziestą drugą lokatę i nie pozwolił awansować dalej. Najszybsza spośród wszystkich była Japonka –  Rikako Ikee (58.93).

Następnie do wody wskoczyli zawodnicy walczący na dystansie 400 m stylem zmiennym. W wyścigu numer pięć o finał walczyli dwaj Polacy – Dominik Bujak oraz Marcel Wągrowski. Awansować udało się tylko Wągrowskiemu, który z czasem (4:22.68), był siódmy. Natomiast Bujak (4:24.91) zajął dopiero czternaste miejsce. Wygrał Kieran Smith ze Stanów Zjednoczonych (4:20.46).

Ostatnie występy biało-czerwonych w dzisiejszej sesji eliminacyjnej to występ Rafała Kusto na 50 m klasykiem oraz rywalizacja pań na 50 m stylem dowolnym z Kornelią Fiedkiewicz i Aleksandrą Polańską w wyścigu dziesiątym. Nasz młody pływak z wynikiem (28.51), zajął dziesiątą pozycję i awansował do wieczornego półfinału. Zwyciężył Włoch – Nicolo Martinenghi (27.21) ustanawiając tym samym nowy rekord mistrzostw. Niestety sztuka awansu nie powiodła się ani Fiedkiweicz ani Polańskiej. Pierwsza z nich była osiemnasta (26.22) a druga dopiero dwudziesta siódma (26.50). Na mecie najszybciej zameldowała się Amerykanka – Grace Ariola (25.15).