Pływanie – MŚ: Srebro Joanny Mendak, Rzetelski tuż za podium!

Wieczorna sesja pływacka na basenie w Meksyku przyniosła Polsce kolejny medal mistrzostw świata! Na drugim stopniu podium w wyścigu na 50 m stylem dowolnym stanęła Joanna Mendak (S13). Kolejnego krążka nie udało się wywalczyć Kamilowi Rzetelskiemu, który w zmaganiach żabkarzy był czwarty.

Embed from Getty Images

Joanna Mendak była jedną z faworytek do wywalczenia medalu na dystansie 50 m stylem dowolnym w gronie zawodniczek niedowidzących.  Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska legitymowała się drugim czasem zgłoszenia i w finale potwierdziła swoje aspiracje. Wyścig w imponującym stylu wygrała Włoszka Carlotta Gilli, która wynikiem 27.03 ustanowiła nowy rekord mistrzostw i zdobyła w Meksyku już czwarty złoty medal. Joanna Mendak finiszowała w czasie o 1.57 sek. gorszym od rywalki, ale z wyraźną przewagą nad trzecią na mecie Hiszpanką Marian Polo Lopez. Tym występem Mendak powetowała sobie brak medalu na dystansie dwukrotnie dłuższym – przed dwoma dniami naszą zawodniczkę od podium dzieliło ledwie 8 setnych sekundy.

W nocy o kolejny medal dla Polski walczył także Kamil Rzetelski. Pływak, który w sesji porannej zdobył srebro w rywalizacji kraulistów, tym razem rywalizował w finale na dystansie 100 m stylem klasycznym. Rywale jednak okazali się zbyt mocni – po piąte złoto czempionatu globu popłynął Białorusin Ihar Boki, srebro zdobył Hiszpan Ivan Salguero Oteiza, a brąz Grek Gerasimos Lignos. Rzetelski finiszował jako czwarty, ze stratą ponad dziewięciu sekund do zwycięzcy i i ponad dwóch sekund do podium.

Z sześcioma medalami reprezentacja Polski zajmuje 11. pozycję w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata.

Inga Świetlicka920 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>