Pływanie – MŚ: Srebro Makowskiego!

W rozpoczętych wczoraj mistrzostwach świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w Meksyku, Polacy mają już powody do radości! Wojciech Makowski zdobył srebrny medal na dystansie 100 m st. dowolnym w klasie S11 (zawodnicy niewidomi).

25-letni niewidomy pływak z Kielc, wicemistrz paraolimpijski z Rio na 100 m grzbietem,  wywalczył pierwszy krążek dla 10. osobowej reprezentacji Polski startującej w Meksyku. Na dwie długości basenu stylem dowolnym przegrał tylko z  Białorusinem Hryhory Zudzilau, który uzyskał czas 1:01.27. Polak stracił do niego niespełna półtorej sekundy (1:02,79). Trzeci był Litiwn Edgaras Matakas (1:03.32).

Dzisiaj Wojciech Makowski ponownie wskoczy do basenu walczyć po medal. W koronnej konkurencji – 100 m st. grzbietowym popłynie o 9:29 czasu lokalnego (tj. o 16:29 w Polsce). W gronie zgłoszonych pływaków do walki o podium Makowski legitymuje się najlepszym czasem.

W nocy o medal walczyli dzielnie Patryk Karliński i Paulina Woźniak. Oboje zajęli 4. miejsce. Karliński na 50 m kraulem (S10), a Woźniak na 100 m grzbietem (S9). Nasz kraulista przegrał brązowy medal o 0,13 s. Jednakże czas jaki uzyskał – 25,78 sekundy jest nowym rekordem Polski. Wygrał Brazylijczyk Phelipe Andrews Melo Rodrigues (23,96 s), który do końca walczył z Andre Brasilem. Ostatecznie na mecie różnica wyniosła 0,18 sekundy. Trzeci był Hiszpan David Levecq ze stratą do zwycięzcy 1,69 s.

Natomiast Paulina Woźniak przepłynęła dystans 100 m grzbietem w czasie 1:19.80, niespełna 10 sekund za zwyciężczynią Hiszpanka Nuria Marques Soto (1:09.88). Druga była Amerykanka Hannah Aspden (1:14.99), a trzecia pozycja przypadła w udziale Węgierce Zsofii Konkoly(1:17.91).

Dzisiaj oprócz Makowskiego zobaczymy w walce o medale Patryka Karlińskiego (100 m stylem dowolnym S10 o 2:49 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego), Oliwię Jabłońską (100 m stylem dowolnym S10 o 2:54), Karolinę Hamer (50 stylem grzbietowym S4 o 3:09) i Michała Golusa (100 m stylem dowolnym S8 0 3:58) i Joannę Mendak (100 m stylem dowolnym S13 – 4:59).