Pływanie: Nowe konkurencje coraz bliżej igrzysk

Już za tydzień na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego MKOl zapadnie decyzja, czy w programie igrzysk olimpijskich w Tokio znajdą się nowe pływackie konkurencje. Ostatnie doniesienia francuskiej agencji prasowej AFP mówią o tym, że jest to całkiem prawdopodobne i przynajmniej część propozycji Międzynarodowej Federacji Pływackiej może zostać zaakceptowana!

Informacje mają ponoć pochodzić od osoby, która jest blisko działaczy FINA. Według niej w olimpijskim kalendarzu miałaby się znaleźć rywalizacja sztafet mieszanych, a także wyścigi na dystansach 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 m stylem dowolnym kobiet. Naciskają na to telewizyjni nadawcy z Olympic Broadcasting Services (OBS), którzy chcą wykorzystać popularność pływania w trakcie igrzysk. Co ciekawe, włącznie tych konkurencji do programu wiązałoby się z wydłużeniem zmagań z ośmiu do dziewięciu dni. Bardzo prawdopodobne, że wspomniane wyścigi odbywalyby się właśnie podczas ostatniej sesji finałowej.

Propozycja Międzynarodowej Federacji Pływackiej złożona jakiś czas temu do MKOl obejmuje także dołączenie sprintów stylem grzbietowym, klasycznym i motylkowym. W doniesieniach AFP nie ma jednak o nich ani słowa. Mówi się natomiast o sporych szansach dla skoków z klifów oraz par mieszanych w pływaniu synchronicznym. Wprowadzenie nowych konkurencji wiązałoby się z wyrzuceniem innych. Już od jakiegoś czasu najbardziej zagrożona wydaje się rywalizacja sztangistów. Podnoszenie ciężarów, uwikłane w afery dopingowe, jest coraz mniej chętnie widziane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Decyzja zapadnie już za kilka dni. Spotkanie Komitetu Wykonawczego MKOl zaplanowane jest na 9 czerwca w Lozannie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password