Pływanie: Nowe konkurencje w programie igrzysk?

Międzynarodowa Federacja Pływacka złożyła do MKOl propozycję włączenia do programu igrzysk w Tokio kolejnych konkurencji. Chodzi tu między innymi o rywalizację sztafet mieszanych, którą na wielkich światowych imprezach obserwujemy zaledwie od kilku lat. Więcej szans na medale mieliby także sprinterzy oraz zawodnicy startujący na najdłuższych kraulowych dystansach.

Władze FINA chciałyby, żeby pływacy za trzy lata w stolicy Japonii walczyli o tytuły mistrzów olimpijskich w 10 nowych konkurencjach. Dwie z nich to zmagania sztafet mieszanych 4×100 m stylem dowolnym i zmiennym. Do tego doszłyby także wyścigi na dystansie 50 m stylem motylkowym, klasycznym i grzbietowym. Zlikwidowana zostałaby także różnica w najdłuższych dystansach wśród kobiet i mężczyzn. Panie walczyłyby o medale również na 1500 metrów, a panowie na 800 metrów. Program igrzysk nie różniłby się więc niczym od tego, który już za kilka miesięcy będzie obowiązywał na mistrzostwach świata w Budapeszcie.

Zmiany mogą zostać wprowadzone także w pływaniu na wodach otwartych. W przypadku pozytywnej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, na dystansie 10 km w Tokio rywalizować będzie po 35 kobiet i mężczyzn, a więc o 10 więcej niż do tej pory.

Trzeba jednak pamiętać, że temat wprowadzenia tego typu zmian powraca od jakiegoś czasu dość regularnie, dotychczas bez większych efektów. Próby włączenia sprintów do olimpijskiego programu były już podejmowane przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Teraz pojawiła sie jeszcze dodatkowa przeszkoda w postaci dokumentu o nazwie „Agenda 2020”. Zakłada ona maksymalną łączną liczbę konkurencji, które mogą się odbywać na igrzyskach i zawodników, którzy mogą w nich uczestniczyć. Dodanie rywalizacji o aż 10 kompletów medali na pływalni oznaczałoby więc przykładowo konieczność wyrzucenia 10 lekkoatletycznych konkurencji, kategorii wagowych w zapasach itp. A na to nikt z przedstawicieli innych dyscyplin tak łatwo się nie zgodzi.

Propozycje zmian w innych dyscyplinach podlegających FINA:

Skoki do wody:
Zwiększenie liczby startujących zawodników ze 136 do 160 oraz 12 miejsc w finałach skoków synchronicznych zamiast dotychczasowych 8.

Pływanie synchroniczne:
Większa liczba krajów startujących w konkurencji drużynowej (12 zamiast 8) oraz włączenie do programu zmagań par mieszanych.

Skoki z klifów:
Dołączenie nowej dyscypliny do programu igrzysk. Obejmowałaby ona dwie konkurencje: skoki z 27-metrowej platformy mężczyzn i z 20-metrowej kobiet. Łącznie oznaczałoby to dodanie 30 sportowców do ogólnej liczby startujących (po 15 dla każdej z płci).

Piłka wodna:
Powiększenie liczby drużyn rywalizujących w turnieju kobiet z 8 do 12. Wiązałoby się to z dodaniem tylko czterech osób, ponieważ od igrzysk w Tokio każdy zespół narodowy składałby się nie z 13, a z 11 zawodników.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password