Pływanie: Ósme miejsca Polek

W dzisiejszych finałach pływackich zmagań w Aquatics Centre zobaczyliśmy trzy Polki: Paulinę Woźniak, Katarzynę Hamer i Oliwię Jabłońską. Wszystkie zajęły ósme miejsca w swoich wyścigach medalowych.

W finale 200 m stylem zmiennym (SM9) wystąpiła Paulina Woźniak. Polka awansowała do wyścigu o medale z ósmej pozycji i taką też zajęła wieczorem. Nasza zawodniczka pływała bardzo regularnie. Rano uzyskała rezultat 2:44.19, a w finale – 2:44.17. Wygrała Natalie du Toit z RPA (2:34.22), która – co warto przypomnieć – uprzedziła swojego rodaka, Oscara Pistoriusa i już w 2008 roku (obok naszej Natalii Partyki) startowała również w Igrzyskach Olimpijskich, gdzie zaliczyła występ na 10 km na otwartym akwenie. Powody do zadowolenia dziś po finale mieli również Brytyjczycy. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęły ich reprezentantki, kolejno: Stephanie Millward i Louise Watkin.

Katarzyna Hamer również była ósma w finale 50 m stylem grzbietowym (S4). Przepłynięcie takiego dystansu osobom tak bardzo poszkodowanym przez los wcale nie jest takie proste. Tym większe gratulacje należą się Polce. Do mety dotarła w czasie 1:06.08, niewiele gorszym od tego, jaki osiągnęła rano. Wyścig wygrała fenomenalna Holenderka Lisette Teunissen, która uzyskała rezultat 51.51 s. Za nią do mety dopłynęły: Edenia Garcia z Brazylii i Bai Juan z Chin.

Takie samo miejsce w finale 100 m stylem dowolnym (S10) zajęła Oliwia Jabłońska. Młodziutka Polka dopłynęła do mety z czasem 1:03.76, po raz kolejny poprawiając się znacznie w porównaniu do występu z kwalifikacji. W przyszłości ta dziewczyna z pewnością da nam dużo powodów do radości. W eliminacjach gorzej poszło Katarzynie Pawlik, która ukończyła rywalizację na dwunastej pozycji, do mety dopływając z czasem 1:07.14. W finale triumfowała niezawodna Sophie Pascoe z Nowej Zelandii, która dwukrotnie ustanawiała dziś rekord paraolimpijski (1:01.17 – rano i 1:00.89 – wieczorem).