Pływanie – PŚ na wodach otwartych: Sawrymowicz najlepszy z Polaków

Mateusz Sawrymowicz okazał się najlepszym spośród pięciorga Polaków startujących podczas piątkowych zawodów Pucharu Świata w pływaniu długodystansowym w Abu Zabi. Nasz reprezentant na olimpijskim dystansie 10 kilometrów zajął dwudziestą czwartą pozycję. Rywalizację w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich wygrali Francuzi: Aurelie Muller i Marc-Antoine Olivier.

Zawodnik MKP Szczecin sporą część wyścigu utrzymywał się w ścisłej czołówce. Na pomiarze czasu po drugiej 2-kilometrowej pętli zameldował się na dwunastym miejscu, podobnie sytuacja wyglądała po sześciu kilometrach. W końcówce Sawrymowicza wyprzedziło jednak kilkunastu pływaków i finalnie mistrz świata na 1500 m stylem dowolnym z 2007 roku spadł do trzeciej dziesiątki, na mecie plasując się na dwudziestej czwartej pozycji. Do zwycięzcy rywalizacji stracił trzydzieści sześć sekund. Pozostali Polacy zajęli dalsze lokaty. Czterdziesty był Krzysztof Pielowski, a sześćdziesiątą trzecią lokatę zajął Sebastian Karaś.

Niespodziewanie na najwyższym stopniu podium w Abu Zabi stanął Francuz Marc-Antoine Olivier. Reprezentant Trójkolorowych po raz pierwszy w karierze wygrał zawody tej rangi, pokonując wielu bardzo utytułowanych pływaków. Drugą lokatę zajął Jack Burnell. Brytyjczyk stracił do zwycięzcy ponad siedem sekund, a na finiszu minimalnie wyprzedził Simone Ruffiniego z Włoch.

Wyniki rywalizacji mężczyzn:
1. Marc-Antoine Olivier (Francja)   1:47:39.6
2. Jack Burnell (Wielka Brytania)   +7.4
3. Simone Ruffini (Włochy)   +7.4
…24. Mateusz Sawrymowicz (Polska)   +36.4
…40. Krzysztof Pielowski (Polska)   +1:14.1
…63. Sebastian Karaś (Polska)   +9:15.7

Wśród kobiet wystartowały dwie Polki. Lepiej poradziła sobie Joanna Zachoszcz, która od samego początku wyścigu odważnie ruszyła do walki ze światową czołówką. Po dwóch kilometrach była piąta, a po sześciu wciąż utrzymywała się w czele stawki, zajmując dziesiątą lokatę. Ostatecznie zakończyła jednak rywalizację na dwudziestym ósmym miejscu, ze stratą minuty i czterdziestu pięciu sekund. Sześć pozycji niżej sklasyfikowana została Justyna Burska. Zwyciężyła aktualna mistrzyni świata na tym dystansie, Aurelie Muller. Francuzka po samotnym finiszu wyraźnie, o niemal piętnaście sekund, wyprzedziła dwie reprezentantki gospodarzy tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Drugą pozycję zajęła Poliana Cintra (znana do niedawna pod panieńskim nazwiskiem Okimoto), a tuż za nią do mety dopłynęła Ana Marcela Cunha.

Wyniki rywalizacji kobiet:
1. Aurelie Muller (Francja)   1:58:05.0
2. Poliana Cintra (Brazylia)   +14.8
3. Ana Marcela Cunha (Brazylia)   +14.9
…28. Joanna Zachoszcz (Polska)   +1:45.4
…34. Justyna Burska (Polska)   +3:10.5 

W cyklu Pucharu Świata w pływaniu długodystansowym czeka nas teraz dłuższa przerwa. Kolejne zawody zostaną rozegrane dopiero 18 czerwca, a więc już po olimpijskich kwalifikacjach, na węgierskim Balatonie. Polskich pływaków czekają teraz przygotowania do zawodów Pucharu Europy w Eljacie (20 marca). To właśnie tam wyłoniona zostanie reprezentacja, która powalczy w portugalskim Setubal o przepustki na Igrzyska w Rio.

Kalendarz Pucharu Świata 2016:
*7 lutego – Videma (Argentyna)
*26 lutego – Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
*18 czerwca – Balatonfüred (Węgry)
*28 lipca – Lac St-Jean (Kanada)
*13 sierpnia – Lac Megantic (Kanada)
*9 października – Chun’An (Chiny)
*15 października – Hongkong

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password