Pływanie – Puchar Świata: Wojdak i Kawęcki ponownie na podium!

Za nami drugi a zarazem ostatni dzień zmagań w pływackim Pucharze Świata na krótkim basenie w Hong Kongu. Po raz kolejny udany występ zaliczyli reprezentanci Polski – Wojciech Wojdak i Radosław Kawęcki, którzy stanęli na podium. Nieco gorzej poszło tylko Filipowi Zaborowskiemu.

jako pierwsze zaprezentowały się zawodniczki startujące na 100 m stylem dowolnym. Niespodzianki nie było gdyż pewnie zwyciężyła reprezentantka ,,Trzech Koron” – Sarah Sjostrom (51.99). Za nią finiszowały Holenderki – Ranomi Kromowidjojo (52.53) i Femke Heemskerk (53.02).

Następnie oglądaliśmy panów rywalizujących na 200 m również w stylu dowolnym. Zwyciężył Chad Le Clos z Republiki Południowej Afryki (1:42.88), drugi był Amerykanin – Tom Shields (1:43.58) a trzeci Daniil Pasynkov z Rosji (1:45.85).

Na dystansie 400 m stylem dowolnym kobiet najszybsza była Femke Heemskerk z Holandii (4:04.30). Pozostałe miejsca na podium zajęły przedstawicielki Azji, Chinka – Bingjie Li (4:09.13) oraz reprezentantka Hong Kongu – Wai Nam Ho (4:12.70).

Kolejnym startem w stylu dowolnym był sprinterski wyścig panów na 50 m. Bezkonkurencyjny okazał się Rosjanin – Vladimir Morozov (20.31). Drugą pozycję zajął Chad Le Clos z RPA (21.48) a trzecią Niemiec – Damian Wierling (21.58).

Po sprinterach nadszedł czas na długodystansowców, czyli 1500 m stylem dowolnym. Wśród startujących byli dwaj Polacy – Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. Wojdak z czasem (15:00.33) zajął trzecie miejsce ustępując tylko Chińczykowi – Ziao Qiu (14:44.03) oraz zawodnikowi z Italii – Gabriele Dettiemu (14:46.44). Filip Zaborowski, podobnie jak wczoraj, był czwarty (15:07.16).

Ostatnim akcentem w stylu dowolnym była rywalizacja mikstów 4×50 metrów. Wygrali reprezentanci Holandii startujący w składzie: Thom De Boer, Kyle Stolk, Femke Heemskerk, Ranomi Kromowidjojo (1:32.11). Na drugim miejscu Hong Kong: Kenneth To, Kent Tat Kin Cheung, Stephanie Shun Hoi Au, Yu Hang Sze (1:32.79) a na trzecim Chiny: Qibin Zhang, Qiheng Xu, Yufei Zhang, Duo Shen (1:33.41).

Przechodzimy do stylu klasycznego i sprintu pań na 50 metrów. Pewne zwycięstwo odniosła reprezentantka Jamajki – Alia Atkinson, która uzyskała czas (29.26). Następna do mety dopłynęła Dunka – Rikke Pedersen (30.50) a chwilę potem, na trzeciej pozycji, Rainbow Ip z Hong Kongu (32.05).

Po paniach przyszedł czas na panów. W wyścigu klasyków na 100 metrów triumfował Cameron Van der Burgh z RPA (56.43). Za nim na metę wpłynęli kolejno – Kirill Prigoda z Rosji (56.78) i Białorusin – Ilya Shymanovich (56.92).

Trzecia i ostatnia rywalizacja w klasyku to było 200 metrów kobiet. Najlepsza okazała się Kanadyjka – Kierra Smith (2:18.48). Druga finiszowała Rikke Pedersen z Danii (2:19.19). Kilka sekund później na trzecim miejscu zameldowała się Jamajka – Alia Atkinson (2:26.70).

Następnie na pływalni pojawili się specjaliści od stylu motylkowego. Na pierwszy ogień poszli panowie startujący na 100 metrów. Jako pierwszy na mecie zameldował się Chad Le Clos z Republiki Południowej Afryki (50.28). Kolejne dwa miejsca na podium uzupełnili Tom Shields ze Stanów Zjednoczonych (50.82) i Japończyk – Yuya Yajima (51.57).

Na dystansie dwa razy dłuższym (200 m) popłynęły zaś panie. Zwyciężyła Chinka – Yufei Zhang (2:08.64). Drugie miejsce zajęła Christina Licciardi z Australii (2:09.51) natomiast trzecie Lok Kin Chan z Hong Kongu (2:10.02).

Zwieńczeniem zmagań w stylu motylkowym był sprinterski wyścig pań na 50 metrów. Podobnie jak w przypadku 100 m stylem dowolnym wygrała Sarah Sjostrom ze Szwecji (24.62) przed Holenderkami – Ranomi Kromowidjojo (25.46) i tym razem Maaike De Waard (25.79) a nie… Femke Heemskerk.

Kolejnymi startami były wyścigi najlepszych grzbiecistek i grzbiecistów. Na początek 100 metrów pań i wiktoria Węgierki – Katinki Hosszu (56.20). Na miejscu numer dwa przypłynęła Emily Seebohm z Australii a na trzecim Chinka – Jie Chen (58.69).

Na dystansie o połowę krótszym (50 m) zaprezentowali się panowie a wśród nich reprezentant Polski – Radosław Kawęcki. Czas, który osiągnął (24.35) pozwolił mu na zajęcie dopiero piątej pozycji. Najszybszy okazał się Pavel Sankovich z Białorusi (23.03), który wyprzedził Rosjanina – Vladimira Morozova (23.71) i Brazylijczyka – Nelsona Silvę Juniora (23.76).

Kawęcki bardzo szybko poprawił humor sobie i polskim kibicom, zajmując drugie miejsce na dystansie 200 m grzbietem. Czas Polaka to (1:51.57). Przegrał tylko z Niemcem – Christianem Dienerem (1:51.25) a wyprzedził Toma Shieldsa z USA (1:52.51).

Ostatnimi startami na pływalni w Hong Kongu były zmagania w stylu zmiennym na 200 metrów mężczyzn oraz 100 i 400 metrów kobiet.W rywalizacji panów zwyciężył Rosjanin – Kirill Prigoda (1:54.81), który wyprzedził Kennetha To z Hong Kongu o zaledwie… 0,02 s. Trzecie miejsce dla Węgra – Davida Foldhazi (1:57.16).

Wyścig na 100 m kobiet wygrała Katinka Hosszu z Węgier (56.97). Za jej plecami kolejno finiszowały Szwedka – Sarah Sjostrom (58.62) i Emily Seebohm z Australii (58.77).

Na dystansie 400 metrów ponownie najlepsza Węgierka – Hosszu (4:33.55). Podium uzupełniły reprezentantki Republiki Południowej Afryki – Jessica Whelan (4:50.24) oraz o polsko brzmiącym nazwisku Kristen Straszacker (4:50.49).