Pływanie synchroniczne – walkę o bilet do Londynu czas zacząć!

W Aquatic Center w Parku Olimpijskim w Londynie rozpoczęły się kwalifikacje olimpijskie w pływaniu synchronicznym FINA, sponsorowane przez Visa. To ostatnia szansa dla pływaków na zdobycie biletu na Igrzyska. Przypomnijmy, iż od 1984 r. jest jedną z nielicznych dyscyplin, w której startują wyłącznie kobiety.

Pływanie synchroniczne jest niezwykle wdzięczną dyscypliną, zwłaszcza z perspektywy basenu. Nie wolno jednak zapominać, że wymaga wielkiej siły, wytrzymałości i niezwykłej giętkości. Pływaczki stosują specjalne klipsy na nos, dzięki czemu mogą zostać dłużej pod wodą, wciąż muszą jednak perfekcyjnie kontrolować oddech. A do tego trzeba jeszcze „równać” do koleżanek w rytm puszczanej muzyki.

W czasie pięciodniowych zawodów zobaczymy występy duetów i teamów (po 8 zawodniczek), które w każdym występie zaprezentują krótki układ techniczny i układ dowolny (w przypadku duetów będą one podzielone na I i II rundę). Walczyć będą zespoły z 34 krajów, niestety zabraknie reprezentantek Polski. Zawodniczki będą miały okazję zapoznać się i przyzwyczaić do nowego basenu olimpijskiego, w którym, przy odrobinie szczęścia, wystąpią za nieco ponad 100 dni. Organizatorzy zaś będą mogli dokonać ostatnich poprawek organizacyjnych przed właściwą imprezą.

Do tej pory kwalifikację olimpijską uzyskało 5 drużyn: z Wielkiej Brytanii, Australii, Egiptu, Chin i Kanady. Dołączą do nich jeszcze 3 reprezentacje. Uzyskanie awansu przez drużynę z danego kraju automatycznie zapewnia występ duetowi. Pozostałe pary będą konkurować aż do wyłonienia regulaminowych 24.

PLAN ZAWODÓW:

18.04.
16:00 Duety układ techniczny

19.04.
16:00 Drużyny układ techniczny

20.04.
16:00 Duety układ dowolny- I runda

21.04.
16:00 Drużyny układ dowolny

22.04.
16:00 Duety układ dowolny- II runda

23.04 Wyjazd ekip

ZASADY (krótkie resumee)

Układ techniczny: team’ów trwa 2 min 50 s (+/- 15s), duetów 2 min 20s (+/- 15s). Musi zawierać 7, w przypadku zespołów, lub 8, w przypadku duetów, obowiązkowych elementów, wykonanych we właściwej kolejności.
Układ dowolny: daje pełną dowolność co do muzyki i wykonywanych figur. Teamy mają na jego wykonanie 4 min (+/- 15s). W rywalizacji duetów wyłanianych jest 20 finalistów: zakwalifikowane pary z poszczególnych kontynentów, duety z zakwalifikowanymi team’ami i wyłonione na drodze eliminacji. Czas występu to 3 min 30s (+/- 15s). Duety zajmujące po I serii miejsca od 21-28 płyną w II serii, najlepsza 4 dostanie szansę występu na Olimpiadzie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password