Podium Korzeniowskiego

Dziś na Otwartych Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w pływaniu, które są jednocześnie testem obiektu olimpijskiego – Aquatics Centre – zaprezentowała się dwójka naszych reprezentantów: Paweł Korzeniowski i Alicja Tchórz. Lepiej spisał się zawodnik AZS AWF Warszawa, który w finale „gości” zajął trzecie miejsce. Tymczasem nadzieje Szwedów na dobry występ na Igrzyskach coraz bardziej rozbudza Sarah Sjoestrem.

Korzeniowski wystartował na swoim koronnym dystansie – 200 m stylem motylkowym. Już w eliminacjach zajął 3. miejsce z czasem 1:58.47. W wieczornej sesji udało się mu znacznie poprawić, co pokazuje, że Polak jak zawsze bardzo ulgowo potraktował poranne pływanie – czas 1:57.16 dał mu jednak ponownie trzecie miejsce. Wygrał Serb Velimir Stjepanovic, przed Dinko Jukiciem z Austrii.

Alicja Tchórz, po wczorajszym 7. miejscu na 100 m stylem grzbietowym, dziś mierzyła się z rywalkami na 200 m stylem zmiennym. Jej czas w eliminacjach – 2:17.75 – dał 24. pozycję (11. wśród „niebrytyjczyków”) – co oznaczało odpadnięcie z daleszej rywalizacji.

W finałach zaimponowała Sarah Sjoestrem. Szwedka wygrała 200 m kraulem w czasie 1:55.23, mając ponad 4 sekundy przewagi nad Karin Prinsloo z RPA. Wynik Sjoestrem jest drugim w historii w stroju tekstylnym. Sygnał ostrzegawczy zapewne dotarł już do Mistrzyni Olimpijskiej, rekordzistki świata, Włoszki Federici Pellegrinii i Amerykanki Missy Franklin (której czas z pierwszej zmiany sztafety na Mistrzostwach Świata w Szanghaju – 1:55.06 – jest „nieoficjalnym” rekordem globu). Walka tych pań na igrzyskach zapowiada się nadzwyczaj ciekawie.

Zwycięzcy finałów gości:

200 m stylem zmiennym kobiet: Kathryn Meaklim (RPA) – 2:13.59

200 m stylem dowolnym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja) – 1:55.23

200 m stylem motylkowym mężczyzn: Velimir Stjepanovic (Serbia) – 1:56.47

Zawodnicy, którzy wywalczyli kwalifikacje olimpijskie w kadrze Wielkiej Brytanii:

100 m stylem grzbietowym kobiet: Gemma Spofforth – 1:00.19 i Georgia Davies – 1:00.21

100 m stylem klasycznym kobiet: Kate Haywood – 1:08.07

100 m stylem grzbietowym mężczyzn: Liam Tancock – 53.16

200 m stylem dowolnym mężczyzn: Robert Renwick – 1:47.33

W jutrzejszych eliminacjach (i miejmy nadzieję wieczornych finałach) zobaczymy Konrada Czerniaka (100 m stylem dowolnym), Otylię Jędrzejczak (200 m stylem motylkowym) i Dawida Szulicha (200 m stylem klasycznym).