Podnoszenie ciężarów: Kołecki oficjalnie ze złotem za Pekin! Brąz dla Dołęgi!

To o czym mówiło się już od dawna stało się dziś faktem. Szymon Kołecki został ogłoszony złotym medalistą igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008) w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg.

Kołecki podczas pekińskich igrzysk zajął pierwotnie drugą lokatę za Kazachem Ilją Iljinem. Podjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski we współpracy z Międzynarodową Agencją Antydopingową (WADA) akcja ponownej analizy próbek pobranych od sportowców w trakcie igrzysk w Pekinie (2008) i Londynie (2012) przyniosła jednak nieoczekiwane rezultaty. Niedozwolone substancje znalezione zostały bowiem w organizmach dwóch medalistów z Pekinu – triumfatora kategorii 94 kg Kazacha Iljina oraz zdobywcy brązowego medalu, Rosjanina Chadżimurata Akajewa.

Skomplikowane procedury badań i weryfikacji sprawiły, że dopiero teraz Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów zdecydowała się zmienić wyniki olimpijskiej rywalizacji i tym samym uznać Kołeckiego mistrzem olimpijskim z Pekinu. Srebro powędruje do innego reprezentanta Polski, Arsena Kasabijewa, który w 2008 roku reprezentował jeszcze swój macierzysty kraj – Gruzję. Brąz otrzyma Kubańczyk Yoandry Hernandez, który pierwotnie zajął szóstą lokatę.

Korekty dokonano także w wynikach kategorii 105 kg. Po dyskwalifikacji Rosjanina Dmitrija Łapikowa na trzecią lokatę przesunie się Marcin Dołęga, który początkowo przegrał brązowy medal z Łapikowem wagą ciała. Na siódme miejsce z ósmego przesunął się natomiast Robert Dołęga.

Mateusz Górecki1997 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password