Podnoszenie ciężarów: Marcin Dołęga blisko medalu igrzysk w Pekinie

Marcin Dołęga może zostać brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie w kategorii do 105 kilogramów. Pierwotnie brązowy medalista Rosjanin Dmitrij Łapikow został przyłapany na dopingu. 

Polski sztangista podczas igrzysk olimpijskich w 2008 roku w Pekinie w kategorii do 105 kilogramów zajął 4. miejsce z wynikiem 420 kilogramów. Taki sam wynik uzyskał Dmitrij Łapikow, który od Dołęgi był lżejszy o 0,07 kilograma. Marcin Dołęga aktualnie jest zawieszony do 15 października za stosowanie pochodnej nandrolonu.

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) ujawniła 11 nazwisk sportowców, którzy podczas igrzysk w 2008 roku byli pod wpływem niedozwolonych środków. Wśród nich byli reprezentanci Rosji (także Łapikow), Chin (złote medalistki igrzysk Xiexia Chen, Chunhong Liu i Lei Cao), Białorusi, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Ukrainy.

Wcześniej inny, bo złoty medal w kategorii do 94 kilogramów dostał Szymon Kołecki. Brąz został przyznany startującemu wówczas dla Gruzji Arsenowi Kasabijewowi, który obecnie reprezentuje Polskę. Powodem tego jest dyskwalifikacja Ilji Iljina, który wówczas był najlepszy.