Podnoszenie ciężarów – MŚ: Rekord świata na zakończenie mistrzostw

Ostatniego dnia Mistrzostw Świata w Anaheim poznaliśmy złotych medalistów w najwyższych kategoriach zarówno kobiet, jaki i mężczyzn. Padły również rekordy świata oraz nie obyło się bez kontrowersji. Aleksandra Mierzejewska startująca w kategorii powyżej 90 kilogramów zajęła siódme miejsce.

Jako pierwsze na pomoście pojawiły się panie. Nasza reprezentantka Aleksandra Mierzejewska rozpoczęła ostrożnie. Jako jedyna zawodniczka zgłosiła do pierwszej próby ciężar poniżej 100 kg. Ostatecznie zakończyła rwanie wynikiem 102 kg. Bardzo nerwowa sytuacja miała miejsce w podrzucie, gdzie Polka spaliła pierwsze dwie próby do ciężaru 130 kg. Na szczęście trzecia próba była już udana i Polka została sklasyfikowana w dwuboju. Wynik 232 kg dał jej siódmą pozycję.
Zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Sarah Robles, która okazała się najlepsza zarówno w rwaniu, jak i w dwuboju. Drugie miejsce zajęła dość kontrowersyjna zawodniczka. Laurell Hubbard, bo o niej mowa to transseksualna sztangistka z Nowej Zelandii, która jeszcze pięć lat temu była mężczyzną. Sukces ten nie obył się bez protestów ze strony sztabów innych reprezentacji, jednak wedle przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, może oficjalnie rywalizować w zawodach z kobietami. Trzecie miejsce na podium zajęła Egipcjanka Shaimaa Haridy.

1. Sarah Robles (Stany Zjednoczone) 284 kg (126+158)
  2. Laurell Hubbard (Nowa Zelandia) 275 kg (124+151)
  3. Shaimaa Haridy (Egipt) 268 kg (115+153)
  4. Duangaksorn Chaidee (Tajlandia) 267 kg (115+152)
  5. Tania Mascorro Osuna (Meksyk) 261 kg (119+142)
    …………………….
    7. Aleksandra Mierzejewska (Polska) 232 kg (102+130)

Wśród mężczyzn głównym kandydatem do zwycięstwa był obrońca tytułu oraz mistrz olimpijski z Rio – Lasza Talachadze. Rwanie rozpoczął bardzo dobrze wyrywając najpierw 210 kg. Chwilę później, będąc pewnym małego złotego medalu, Gruzin wyrwał 220 kg, czym pobił własny rekord świata w rwaniu.
Podrzut to również fantastyczna postawa Gruzina, który w był bezbłędny w każdym z trzech podejść.
W dwuboju osiągnął łączny wynik 477 kg, czym o cztery kilogramy poprawił własny rekord świata z Rio de Janeiro o cztery kilogramy. Miejsca na podium obok fenomenalnego reprezentanta Gruzji, zajęli dwaj reprezentanci Iranu, który niedawno był potęga w tej kategorii wagowej.