Podnoszenie ciężarów – MŚ: Złoto dla doświadczonej Hiszpanki i Irańczyka

Do zakończenia mistrzostw świata w Anaheim pozostał już tylko jeden dzień. Przedostatni dzień okazał się jednak szczęśliwy dla reprezentacji Polski, która za sprawą Krzysztofa Zwarycza zdobyła pierwszy medal na tych mistrzostwach. Jak radzili sobie zawodnicy na pomoście w innych kategoriach ?

Bezapelacyjną zwyciężczynią rywalizacji kobiet do 75 kg, okazała się doświadczona Lidia Valentin. Dla reprezentantki Hiszpanii jest to pierwszy medal światowego czempionatu. W rwaniu pojawiła się na pomoście, dopiero gdy pozostałe zawodniczki zakończyły zmagania w tej fazie dwuboju. Bez żadnego problemu zaliczyła trzy podejścia, wyprzedzając drugą w rwaniu Neisi Dajomes Barrere o dziesięć kilogramów.  W podrzucie Hiszpanka również okazała się najlepsza, jednak tym razem jej przewaga okazała się nieco mniejsza. Łączny wynik 258 kg dał jej tytuł mistrzyni świata. To największy sukces w karierze Hiszpanki. Srebrny medal zdobyła Neisi Dajomes Barrera z Ekwadoru, a brązowy Gaelle Nayo Ketchanke z Francji.

1. Lidia Valentín (Hiszpania) 258 kg (118+140)
    2. Neisi Dajomes Barrera (Ekwador) 240 kg (108+132)
    3. Gaelle Nayo Ketchanke (Francja)  237 kg (103+134)
    4. Aremi Fuentes Zavala (Meksyk) 236 kg (105+131)
    5. Jenny Arthur (Stany Zjednoczone) 234 kg (104+130)

Embed from Getty Images

Znacznie bardziej widoczna była przewaga Sohraba Moradiego, w rywalizacji mężczyzn do 94 kg. Reprezentant Iranu zaliczył trzy udane podejścia w podrzucie, kończąc bój ciężarem 184 kg. Tuż za nim z kilogramową stratą uplasował się młody Uzbek Farkhodbek Sobirov, który jednak spalił trzy podejścia w drugiej fazie.
Podrzut to niezaprzeczalna dominacja Irańczyka. W pierwszym podejściu zaliczył 220 kg, aby w następnym zwiększyć ciężar do 233 kg, który również podrzucił. Srebro w tej części zmagań zdobył Katarczyk Elbakh, a brąz drugi z Irańczyków Mousavijarahi, który zajął również trzecie miejsce w dwuboju. Zawodników znad Zatoki Perskiej rozdzielił Litwin Didzbalis.

1. Sohrab Moradi (Iran) 417 kg (184+233)
  2. Aurimas Didzbalis (Litwa) 388 kg (176+212)