Polacy z brązem na koniec Mistrzostw

Anna Maliszewska i Przemysław Kryczka zdobyli brązowy medal w sztafecie mieszanej – ostatniej konkurencji rozgrywanych w Drzonkowie Mistrzostw Świata Juniorów w pięcioboju nowoczesnym. Złoty medal zdobyła łotewska para Olga Sislova/Pavels Svecovs, a srebro trafiło do Ukraińców – Anastasiyi Spas i Denysa Pavlyuka.

Łotysze już w pierwszej konkurencji, szermierce, uzyskali olbrzymią przewagę nad resztą stawki – 27 zwycięstw na planszy dało im 1052pkt. – o 104 więcej niż zajmującym ex aequo drugie miejsce parom z Ukrainy i Meksyku. Polski duet wygrał tylko 21 pojedynków i z wynikiem 896pkt. zajął szóste miejsce.

Na basenie najszybszą okazała się sztafeta koreańska, która dzięki czasowi 1:56.52 wyprzedziła Polskę, Francję, Czechy oraz Meksyk i w związku z tym awansowała na trzecią pozycję w klasyfikacji łącznej. Na czele stawki utrzymały się Łotwa i Ukraina – sztafety te uzyskały w pływaniu wyniki różniące się tylko o 0,21 sekundy. Nasi reprezentanci przepłynęli dystans 2x100m w czasie 2:06.16, co spowodowało ich spadek na siódmą pozycję.

W jeździe konnej swoją dominację w niedzielnym konkursie potwierdziła para łotewska, która jako jedyna w stawce 19 duetów zaliczyła bezbłędny przejazd. Fatalnie spisali się natomiast dotychczasowi wiceliderzy – Ukraińcy zdobyli 1044pkt. z 1200 możliwych, co było prawie najsłabszym wynikiem (gorsze były tylko sztafety z Ameryki Południowej – Chile, Brazylia i Argentyna nie zdobyły w tej konkurencji żadnych punktów). Spowodowało to oczywiście znaczny spadek naszych wschodnich sąsiadów w klasyfikacji łącznej – na piątą pozycję. Na podium natomiast „wskoczyła” sztafeta z Meksyku, która zaliczyła dwie zrzutki. Jeden błąd więcej popełnili nasi zawodnicy, którzy spadli po jeździectwie na ósmą lokatę.

Do ostatniej konkurencji Sislova i Svecovs wystartowali z 53 sekundami przewagi nad drugą parą z  Meksyku. Taka różnica dała im olbrzymi kmfort psychiczny – w samej ostatniej konkurencji uzyskali dopiero 14. wynik, jednak do mety przybiegli jako pierwsi, zdobywając tym samym złoty medal. 13 sekund później zawody ukończyła para z Ukrainy, która stanęła na drugim stopniu podium, natomiast brąz, po świetnie przebiegniętej kombinacji, trafił do Anny Maliszewskiej i Przemysława Kryczki. Jest to drugi polski medal na tych Mistrzostwach – wcześniej srebro wywalczyła sztafeta żeńska.