Lekkoatletyka – MŚ: Fenomenalne Polki dokonały niemożliwego! Jest brąz!

Polki zdobywają brązowy medal w sztafecie kobiet na 400 metrów. Polska sztafeta w składzie Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska, Justyna Święty po kapitalnym biegu wywalczyła pierwszy w historii medal w tej konkurencji.

Na pierwszej zmianie Małgorzata Hołub oddała pałeczkę na 7. pozycji. Wspaniale pobiegła Iga Baumgart, który wyprowadziła naszą sztafetę na 3. miejsce. Na 3. zmianie dzielnie walczyła młoda Aleksandra Gaworska i utrzymała 3 pozycję. Ostatnia w naszej ekipie Justyna Święty nie dała się naciskającym rywalkom i obroniła medalową lokatę. Złoto zdobyła Amerykanki, zaś  srebro Brytyjki.

Rano rywalizację rozpoczęli chodziarze. Mężczyźni i kobiety rywalizowali na królewskim dystansie 50 km. Wśród panów przez większość czasu prowadził Yohan Diniz. Francuz wygrał z dużo przewagą nad rywalami. W wieku 39 lat został najstarszym mistrzem świata mężczyzn w historii mistrzostw. Diniz pobił rekord mistrzostw, który należał do Roberta Korzeniowskiego.2. pozycję ze stratą aż 8 minut zajął Japończyk Hiroki Arai, a 3. był jego rodak Kai Kobaiashi. 7. miejsce zajął najlepszy z Polaków Rafał Augustyn. Kobiety debiutowały na dystansie 50 km.  Mistrzostwo zdobyła Ines Henriques z Portugalii, która pobiła rekord świata. Na podium stanęły także dwie Chinki Hang Ying oraz Shuqin Yang.

Po południu chodziarze rywalizowali na krótszym dystansie 20 km. Wśród kobiet zwyciężyła Jiayu Yang, która wyprzedziła 2. na mecie Meksykankę Maria Guadalupe Gonzalez zaledwie o sekundę. Najniższe miejsce na podium zajęła Antonella Palmisano. W rywalizacji mężczyzn triumfował Kolumbijczyka Edier Arvelo, który ustanowił rekord kraju. Srebrny medal ze stratą 2 sekund zajął Sergej Shiborukov, brązowy przypadłą Brazylijaczykowi Caio Bonafima. Najlepszy z naszych Damian Błozcki był 20.

W konkurencji skoku w wzwyż mężczyzn wreszcie triumfowała Mutaz Essa Barshim, który jako jedyny zaliczył 2,35 m. To pierwszy złoty medal reprezentanta Kataru na imprezie najwyższej rangi. Poprzeczkę o wysokości 2,32 m pokonał 2. Danił Łysenko, natomiast o 3 centymetry mniej skoczył 3.  reprezentant Egiptu Majd Eddin Ghazli.

W rzucie dyskiem kobiet pewnie zwyciężyła faworytka Sandra Perković, która jako jedyna przekroczyła barierę 70 metrów. Chorwatka po raz  drugi została mistrzynią świata. Srebrny medal wywalczyła Dani Stevens z Australii. Krążek z najmniej cennego kruszcu zdobyła Melina Robert-Michon z Francji. Rozczarowały Kubanki: Yami Perez byłą dopiero 4. , a Denia Caballero 5.

Na 5000 metrów pań triumfowała Hellen Onsando Obiri, która zdobyła 3 złoty medal dla Kenii na tym dystansie. Miejsca na podium zajęły także Etiopka Almaz Ayana oraz reprezentująca Holandię Sifan Hassan.

Na dystansie 800 metrów pań obyło się bez niespodzianek. Zwyciężyła wzbudzająca ogromne kontrowersje w kwestii płci Caster Semenya, która zdobyła 2. złoty medal mistrzostw, wcześniej triumfowała przed 8. laty w Berlinie. 2. pozycję zajęła Francine Niyonsaba z Burundi, a 3. była Amerykana Ajee Wislon. 6. miejsce zdobyła Angelika Cichocka.

Na 1500 metrów triumfował Eliah Montei Manangoi z Kenii. 2 lata temu był srebrnym medalistą, tym razem zdetronizował 3-ktronego mistrz świata Asbela Kipropa, który zajął zaledwie 9. pozycję. Srebrny medal zdobył jego rodak Timothy Cheruiout, a brąz Norweg Filip Ingebrigsten. Marcin Lewandowski zajął 7. miejsce

Tradycyjnie ostatnią konkurencją wieńczącą mistrzostwa była męska sztafeta na 400 m. Niespodziewanie zwyciężyli reprezentanci Trynindadu i Tobago, pokonując Amerykanów, którzy przegrali  na mistrzostwach po raz pierwszy od 8. lat.  Trzecie miejsce zajęli reprezentanci gospodarzy. Nasi reprezentanci finiszowali na 7. miejscu.

Polska kończy mistrzostwa z 8. medalami, taką samą ich liczbę Polacy zdobyli w przed 8. laty w Berlinie i dwa lata temu w Pekinie. Zajmujemy wysokie 8. miejsce w klasyfikacji medalowi oraz rekordowe 4. w punktowej.