Polska bez medalu MŚ do lat 19

Dobiegły końca Mistrzostwa Świata do lat 19 w pięcioboju nowoczesnym rozgrywane w węgierskiej miejscowości Tata. Polska reprezentacja w składzie Paula Markowska, Sebastian Stasiak, Jacek Świderski, Radosław Oleś wraca do kraju bez medalu.

Podczas zawodów do lat 19 zawodnicy i zawodniczki startują w czwórboju (nie rozgrywa się jeździectwa). Poza tym w innym formacie rozegrano zawody indywidualne – w przeciwieństwie do znanego z pięcioboju formatu jednodniowego, tym razem organizatorzy zdecydowali się rozłożyć zawody na dwa dni – w sobotę rozegrano pływanie oraz szermierkę chłopców, natomiast szermierka dziewcząt i kombinacja odbyły się w niedzielę.

Pierwsze medale tych Mistrzostw rozdano w środę w sztafetach. Wśród dziewcząt najlepsze w szermierce Rosjanki uzyskały drugi czas w pływaniu oraz w kombinacji, co wystarczyło im do wyprzedzenia Litwinek oraz Francuzek. W zawodach chłopców na najwyższym stopniu podium, pomimo przeciętnego wyniku w pływaniu, zdobyli Niemcy. Srebro trafiło do sztafety z Korei Południowej, a brąz do Francuzów. Polskie sztafety nie wystartowały w tych konkurencjach, natomiast następnego dnia, w zawodach par mieszanych, Biało-Czerwoni otarli się o medal zajmując czwarte miejsce. Drugie złoto tych Mistrzostw wywalczyła sztafeta z Rosji, natomiast pierwsze medale trafiły na konto Wielkiej Brytanii (srebro) i Białorusi (brąz).

Piątek był dniem przerwy dla zawodników i zawodniczek przed weekendową rywalizacją indywidualną. Wśród chłopców najlepszy okazał się Kirył Kasjakin – Białorusin wygrał szermierkę (60 wygranych pojedynków na 78), a także plasował się w pierwszej dziesiątce w pływaniu i kombinacji. Srebro trafiło do Olega Naumowa, członka zwycięskiej sztafety mieszanej, natomiast brąz, pomimo przeciętnej postawy na planszy wywalczył Koreańczyk Woongtae Jun. O sporym pechu może natomiast mówić Kazach Dmitrij Koszelnik, który zajmował drugie miejsce po szermierce, jednak 26. czas w pływaniu i dopiero 53. w kombinacji spowodowały, że zakończył zawody na 18. pozycji. Najlepszy z Polaków, Sebastian Stasiak, uplasował się na 12. miejscu, Jacek Świderski był 32., a Radosław Oleś 64. W klasyfikacji drużynowej, na którą składały się wyniki trzech najlepszych zawodników z każdego kraju, Polska zajęła 11. miejsce. Złoty medal trafił do gospodarzy zawodów, Węgrów, srebro zdobyli Białorusini, a brąz Rosjanie.

Najlepszą spośród 71 zawodniczek startujących w indywidualnych zawodach dziewcząt była Ieva Serapinaite. Po świetnym pływaniu i szermierce Litwinka startowała do kombinacji z zaledwie sekundą przewagi nad swoją bliźniaczką Emiliją. Ta jednak nie wytrzymała tempa narzuconego przez siostrę i zakończyła zmagania bez medalu. Na podium natomiast znalazły się Francuzka Marie Oteiza oraz Brytyjka Eilidth Prise. Mistrzyni Europy i zarazem jedyna Polka w stawce, Paula Markowska, spisała się dość przeciętnie i zajęła 17. miejsce. Drużynowe złoto trafiło do Rosjanek, tuż za nimi uplasowały się Litwinki, a podium uzupełniły Brytyjki.


Wyniki:

Dziewczęta (sztafeta):

1. Rosja (Jekaterina Makarova, Elizabet Rodriguez, Sofia Serkina) 4148pkt.

2. Litwa (Ieva Serapinaite, Karolina Guzauskaite, Emilija Serapinaite) 4064pkt.

3. Francja (Marie Oteiza, Manon Barrbaza, Pulcherie Delhalle) 4006pkt.

Chłopcy (sztafeta):

1. Niemcy (Fabian Liebig, Marvin Faly Dogue, Christian Zillekens) 4992pkt.

2. Korea Południowa (Woongtae Jun, Sangyong Jun, Dongmin Chae) 4968pkt.

3. Francja (Pierre Dejardin, Brice Loubet, Gregory Flayols) 4904pkt.

Sztafeta mieszana:

1. Rosja (Catherine Wdowienko, Oleg Naumow) 4856pkt.

2. Wielka Brytania (Eilidh Prise, Joseph Choong) 4768pkt.

3. Białoruś (Tatsjana Rahaczowa, Ilja Pałazkow) 4704pkt.

4. Polska (Paula Markowska, Sebastian Stasiak) 4616pkt.

Dziewczęta (indywidualnie):

1. Ieva Serapinaite (Litwa) – 4124pkt.

2. Marie Oteiza (Francja) – 4108pkt.

3. Eilidh Prise (Wielka Brytania) – 4100pkt.

17. Paula Markowska (Polska) – 3868pkt.

Chłopcy (indywidualnie):

1. Kirył Kasjanik (Białoruś) 4752pkt.

2. Oleg Naumow (Rosja) 4724pkt.

3. Wongtae Jun (Korea Południowa) 4708pkt.

12. Sebastian Stasiak (Polska) 4536pkt.

32. Jacek Świderski (Polska) 4336pkt.

64. Radosław Oleś (Polska) 4008pkt.

Dziewczęta (drużynowo):

1. Rosja (Jekaterina Makarowa, Sofia Serkina, Cartherine Wdowienko) – 12132pkt.

2. Litwa (Karolina Guzauskaite, Emilija Serapinaite, Ieva Serapinaite) – 12048pkt.

3. Wielka Brytania (Eilidh Prisem Francesca Summers, Jemma Westgate) – 11940pkt.

Chłopcy (drużynowo):

1. Węgry (Tamas Bence Frohlich, Norbert Horvath, Krisztian Strobl) 13828pkt.

2. Białoruś (Kirył Kasjanik, Ilja Pałazkow, Paweł Szkrob) 13740pkt.

3. Rosja (Daniła Gławackich, Oleg Naumow, Oleg Wasiliew) 13688pkt.

11. Polska (Radosław Oleś, Sebastian Stasiak, Jacek Świderski) 12880pkt.

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password