Polska Liga Badmintona: Hubal Białystok najlepszy po rundzie zasadniczej!

Ostatnia runda zasadniczej części ekstraklasy za nami. Najlepsi okazali się w nim gracze z Hubala Białystok. Już za dwa tygodnie w Kobyłce w turnieju finałowym zespół z Białegostoku zagra z Litpolem Malow Suwałki o tytuł mistrza Polski, a AZS AGH Kraków i ABRM Warszawa zagrają o brązowe medale. 

Białystok

Osoby układające program ekstraklasy znają się jak widać na rzeczy, skoro stało się tak, że ostatni mecz ostatniej rundy okazał się pojedynkiem dwóch niepokonanych dotąd ekip i jednocześnie przymiarka do wielkiego finału ekstraklasy, zaplanowanego za dwa tygodnie w Kobyłce. Starcie Litpola Malow Suwałki i Hubala Bialystok było pięknym, trzymającym w napięciu do końca widowiskiem. Zaczęło się od pewnego zwycięstwa Adriana Dziółki nad Kieranem Merrileesem. Szkot, reprezentujący suwalski klub nie zdołał ugrać nawet seta w starciu z najlepszym polskim singlistą, którego forma wyraźnie rośnie, co bardzo cieszy w perspektywie drużynowych mistrzostw Europy. Suwalczanie wyrównali stan meczu dzięki mikstowi Scott Evans/Kamila Augustyn. Doświadczenie w trzech setach wzięło górę nad młodością – Pawłem Śmiłowskim i Edytą Tarasiewicz. Jako trzecie na kort wyszły drugie singlistki obu drużyn. Tu Karolina Janowska okazała się lepsza od Magdaleny Witek. Do kolejnego remisu w meczu doprowadził Scott Evans. Irlandczyk po kapitalnym meczu pokonał Michała Rogalskiego. Bardzo zacięty był mecz Kamili Augustyn i Alesii Zajtsavej. Jednak w trzech setach wygrała Białorusinka reprezentująca ekipę z Białegostoku. Jeszcze więcej emocji przyniósł mecz męskich debli. Czerdziestu minut i pięciu setów potrzebowali Michał Łogosz i Łukasz Moreń, by zwyciężyć Wojciecha Szkudlarczyka i Mateusza Dubowskiego. Było 3:3 i o wszystkim zadecydowały deble pań. Monika Bieńkowska i Magdalena Witek z Suwałk przegrały z Edytą Tarasiewicz i Alesią Zajtsavą, dzięki czemu Hubal zajął pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy i do Kobyłki wybierze się z niewielką, ale jednak dostrzegalną przewagą psychiczną.

W sobotę wielkich emocji nie było. Drużyny z Białegostoku i Suwałk bez straty choćby jednego punktu wygrały z Aktywną Piątką Przemyśl i Feniks Kędzierzyn Koźle. W niedzielnym meczu tych dwóch słabszych lepsi okazali się kędzierzynianie w stosunku 5:2.

SKB Litpol Malow Suwałki – Aktywna Piątka Przemyśl 7:0
Hubal Bialystok – Feniks Kędzierzyn Koźle 7:0
SKB Litpol Malow Suwałki – Feniks Kędzierzyn Koźle 7:0
Hubal Bialystok  – Aktywna Piątka Przemyśl 7:0
SKB Litpol Malow Suwałki  – Hubal Bialystok
Feniks Kędzierzyn Koźle – Aktywna Piątka Przemyśl 5:2

Warszawa

Podobnie jak w Białymstoku, tak i w stolicy mieliśmy dwie drużyny z czołówki i dwie nieco słabsze. Odnalazło to odzwierciedlenie w wynikach sobotnich spotkań, kiedy ABRM Warszawa i AZS AGH Kraków pokonali bez większego trudu Plesbad Pszczynę i Akademię Badmintona Warszawa. W meczu tych dwóch słabszych ekip 4:3 wygrali warszawianie, mający w składzie między innymi wterankę polskich kortów, Dorotę Grzejdak.

Stracie ABRM Warszawa i AZSAGH Kraków decydowało o trzecim miejscu w tabeli rundy zasadniczej ekstraklasy i było też sprawdzianem przed walką o brązowy medal mistrzostw Polski, do którego dojdzie za dwa tygodnie. Tu kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się już po czterech grach. Najpierw Adam Cwalina i Olga Arhangielska nie dali szans Tomaszowi Personie i Alzbecie Basovej, potem punkty dla ABRM zdobyli singliści – Dariusz Zięba i Christian Lind Thomsen, pokonując Dariusza Janika i Huberta Pączka. Czwarty punkt dorzuciła w singlu Arhangielska i wynik już był przesądzony. Warszawienie wygrali ostatecznie 6:1, bo wygrywali jeszcze Olga Miksza oraz Cwalina z Thomsenem. Jedyny punkt krakowianom zapewniły Basova z Izą Pajek w deblu.

ABRM Warszawa – Akademia Badmintona Warszawa 7:0
AZSAGH Kraków – Plesbad Pszczyna 6:1
ABRM Warszawa – Plesbad Pszczyna 6:1
AZSAGH Kraków – Akademia Badmintona Warszawa 7:0
Plesbad Pszczyna – Akademia Badmintona Warszawa 3:4
ABRM Warszawa – AZSAGH Kraków 6:1

Lublin

Drużyna OSSM Bialystok miała jeszcze teoretyczne szanse na awans do meczu o brąz mistrzostw Polski, ale musiała liczyć na komplet zwycięstw oraz na grube wpadki ABRM Warszawa i AZSAGH Kraków. Pierwszy warunek spełnili Bialostocczanie koncertowo. Ola Goszczyńska, Wiktoria Dąbczyńska, Wiktoria Adamek, Adam Szolc, Dominik Ziętek nie dali rywalom większych szans, choć trzeba wiedzieć, że za wielką sensację tego uznać nie można, bo rywale pochodzili z dolnych rejonów tabeli. Jednak OSSMowi to nic nie dało poza satysfakcją z piątego miejsca w tabeli zasadniczej rundy. Zadowoleni mogą też być gospodarze, wygrali bowiem i z Chojnikiem Jelenia Góra, jak i ze Stalą Nowa Dęba. Dzięki temu podwoili swój dotychczasowy dorobek. Drużyna Stali Nowej Dęby okazała się, zgodnie z przewidywaniami zresztą, najsłabszą drużyną ekstraklasy.

Stal Nowa Dęba – Chojnik Jelenia Góra 3:4
ABRM Lublin – OSSM Bialystok 2:5
ABRM Lublin – Chojnik Jelenia Góra 5:2
Stal Nowa Dęba – OSSM Białystok 0:7
ABRM Lublin – Stal Nowa Dęba 5:2
Chojnik Jelenia Góra – OSSM Białystok 2:5

Bieruń

W Bieruniu zagrały trzy drużyny, które nie miały już szans na awans do turnieju finałowego. Gospodarze turnieju wygrali zarówno z AZS Łódź, jak i z Technikiem Głubczyce. Najwartościowszą zawodniczką była Zuzanna Parysz, która przyczyniła si 4 punktów. W trzech wygranych meczach udział wziął Wiktor Trecki, obie gry singlowe wygrał Robert Cybulski. Na drugim biegunie znalazł się Technik Glubczyce. Smutne to, że tak zasłużony dla polskiego badmintona klub lokuje się w samej końcówce ligowej tabeli, w całych rozgrywkach wygrał tylko trzy mecze, kończy z bilansem gier 29:69. Jest w Głubczycach piękna hala, jest niezapomniana badmintonowa atmosfera, brakuje chyba jednak wybitnych zawodników. Łodzianie przyjechali do Bierunia tylko z dwoma zawodniczkami, oddali więc kobiecy debel walkowerem. Punkty dawali „medykom” Jacek Kołumbajew i Michał Kikosicki, wspierały ich jak mogły Jagoda Goldwasser i Magdalena Okupaniak.

AZSUM Łódź – Unia Bieruń 3:4
Technik Głubczyce – AZS UM Łódź 2:5
Technik Głubczyce – Unia Bieruń 1:6

Tabela końcowa ekstraklasy badmintona

Miejsce Drużyna Punkty Gry wygrane Gry przegrane
1 Hubal Białystok 28 84 14
2 Litpol Malow Suwałki 26 86 12
3 ABRM Warszawa 24 76 22
4 AZS AGH Kraków 22 72 26
5 OSSM Białystok 20 58 40
6 AZS UM Łódź 16 51 47
7 Unia Bieruń 12 42 56
8 UKS AB Warszawa 10 36 62
9 Aktywna Piątka Przemyśl 8 41 57
10 Plesbad Pszczyna 8 38 60
11 ABRM Lublin 8 33 65
12 Chojnik Jelenia Góra 8 32 66
13 Feniks Kędzierzyn-Koźle 8 31 67
14 Technik Głubczyce 6 29 69
15 Stal Nowa Dęba 4 26 72

Bartosz Szafran4869 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password