Polska Liga Badmintona: Litpol Malow Suwałki pierwszym liderem!

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Drużyna Litpolu Malow Suwałki została pierwszym liderem Ekstraklasy Badmintona, której pierwsza tura została rozegrana w ten weekend. Komplet zwycięstw zanotowała też drużyna Hubala Białystok. Generalnie pierwsza runda udowodniła, że że reaktywacja rozgrywek, to był świetny pomysł. 

Przypomnijmy, że w ekstraklasie wystartowało 15 drużyn. Każda z nich będzie gospodarzem jednego turnieju, w którym zagrają cztery (bądź trzy) zespoły systemem każdy z każdym. W każdym meczu rozgrywanych jest siedem gier – po dwa single męskie i żeńskie oraz po jednym deblu męskim, żeńskim oraz mikście. Gra toczy się do trzech wygranych setów do 11 punktów. W pierwszym rzucie turnieje rozgrywano w Suwałkach, Białymstoku, Pszczynie i Nowej Dębie.

Suwałki

Turniej w Suwałkach zdominowali gospodarze. Odnieśli komplet zwycięstw, przegrywając tylko trzy gry i zostali pierwszym liderem rozgrywek. Trudno jednak się dziwić takiemu stanowi rzeczy, skoro w składzie ma się takich zawodników jak Kieran Merrilees, który wygrał wszystkie swoje pojedynki, Kamilę Augustyn, która wciąż pozostaje niedościgłym wzorem dla młodych polskich singlistek, trener kadry Michał Łogosz, tworzący niepokonany debel z Łukaszem Moreniem i genialny mikst z Augustyn. Dodać do tego należy Magdalenę Witek, Macieja Pulakowskiego i mamy mieszankę, z którą jakiejkolwiek drużynie wygrać będzie szalenie trudno. Mocnym składem dysponuje też ABRM Warszawa, tu należy wymienić Christiana Thomsena (ach, ten kapitalny mecz z Merrileesem), Adama Cwalinę, Olgę Arhangielską. Wysokie zwycięstwa z AZS Łódź i YONEX Team Lublin dały stołecznej drużynie drugie miejsce w turnieju i piątą lokatę w tabeli po pierwszej rundzie ekstraklasy. Lublinianie i Łodzianie odstawali składem i poziomem od dwóch czołowych ekip.

Litpol Malow Suwałki – Yonex Team Lublin 6:1
AZS UM Łódź – ABRM Warszawa 2:5
Litpol Malow Suwałki – ABRM Warszawa 5:2
AZS UM Łódź – Yonex Team Lublin 5:2
Litpol Malow Suwałki – AZS UM Łódź 7:0
ABRM Warszawa – Yonex Team Lublin 6:1

Białystok

Turniej białostocki rozpoczął się od „wysokiego C”, czyli od derbów Podlasia. W obu ekipach roi się od reprezentantów Polski. OSSM reprezentują między innymi Wiktoria Dąbczyńska, Konrad Ploch, Ola Goszczyńska, Adam Szolc, Damian Ziętek. W składzie Hubala mamy Adriana Dziółko, Krzysztofa Jakowczuka, Wojciecha Szkudlarczyka, Pawła Śmiłowskiego. Tym razem górą była bardziej doświadczona ekipa Hubala, potem wygrałą kolejne dwa mecze i zapewniła sobie pozycję wicelidera ekstraklasy. OSSM prócz porażki w meczu derbowym pewnie pokonał Akademię Badmintona Warszawa i Unię Bieruń i także okupuje miejsce w górnej połowie tabeli. Bierunianie i ekipa z Warszawy nie mogą pochwalić się wielkimi nazwiskami w składzie, ale bezpośredni mecz tych dwóch ekip, wygrany przez badmintonistów z południa Polski, był świetnym przeglądem zaplecza polskiej pierwszej kadry. Bardzo korzystnie w całym turnieju prezentowały się Zuzanna Parysz i Magdalena Kulska, które tworzą bardzo interesującą parę deblową.

OSSM Białystok – Hubal Białystok 2:5
UKAS Akademia Badmintona Warszawa – Unia Bieruń 3:4
OSSM Białystok – UKAS Akademia Badmintona Warszawa 5:2
Hubal Białystok – Unia Bieruń 5:2
OSSM Białystok – Unia Bieruń 5:2
UKAS Akademia Badmintona Warszawa – Hubal Białystok 1:6

Nowa Dęba

W turnieju wystartowały trzy drużyny z południowo – wschodniej Polski. Najlepsi okazali się krakowianie z AZS AGH, w składzie którego gra Iza Pajek, Hubert Pączek, czy Barbara Kulanty. Gospodarze z Nowej Dęby przegrali natomiast dwa mecze i jak na razie okupują miejsce w dolnej części tabeli. Miejmy jednak nadzieję, że Tymoteusz i Szymon Malikowie wraz Izabelą i Zofią Tomczyk poprowadzą Stal do zwycięstw w kolejnych rundach.

Aktywna Piątka Przemyśl – AZS AGH Kraków 2:5
Stal Nowa Dęba – Aktywna Piątka Przemyśl 2:5
AZS AGH Kraków – Stal Nowa Dęba 6:1

Pszczyna

To był najbardziej wyrównany turniej I rundy. Żadnej z drużyn nie udało się odnieść kompletu zwycięstw, a największym zaskoczeniem była chyba postawa Chojnika Jelenia Góra, który wygrał dwa mecze, w tym z Technikiem Głubczyce, drużyną, która w historii polskiego badmintona zapisała się złotymi zgłoskami. W składzie dolnośląskiej drużyny nie ma wielkich nazwisk, ale jest wielu bardzo solidnych graczy – Oliwia Socha, Marcin Nowak, Aleksandra Pająk, Mateusz Szydłowski, Łukasz Cimosz. Po dwa zwycięstwa odniosły też grające w krajowych składach ekipy z Głubczyc i Kędzierzyna Koźla. Najsłabiej wypadli gospodarze z Plesbadu Pszczyny, ale mecze przegrywali minimalnie – jednym, dwoma punktami.

Plesbad Pszczyna – Feniks Kędzierzyn Koźle 3:4
Chojnik Jelenia Góra – Technik Głubczyce 4:3
Plesbad Pszczyna – Chojnik Jelenia Góra 3:4
Feniks Kędzierzyn Koźle – Technik Głubczyce 1:6
Plesbad Pszczyna – Technik Głubczyce 2:5
Chojnik Jelenia Góra – Feniks Kędzierzyn Koźle 3:4

Tabela po I rundzie

Miejsce Drużyna Punkty Gry wygrane Gry przegrane
1 Litpol Malow Suwałki 6 18 3
2 Hubal Białystok 6 16 5
3 AZS AGH Kraków 4 11 3
4 Technik Głubczyce 4 14 7
5 ABRM Warszawa 4 13 8
6 OSSM Białystok 4 12 9
7 Chojnik Jelenia Góra 4 11 10
8 Feniks Kędzierzyn-Koźle 4 9 12
9 Aktywna Piątka Przemyśl 2 7 7
10 Unia Bieruń 2 8 13
11 AZS UM Łódź 2 7 14
12 Plesbad Pszczyna 0 8 13
13 Stal Nowa Dęba 0 3 11
14 UKAS AB Warszawa 0 6 15
15 Yonex Team Lublin 0 4 17

 

 

Bartosz Szafran4843 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password