Polski surfing: Bardzo krótki przegląd

Klamka zapadła: surfing będzie jedną z dyscyplin w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Z kibicowskiego punktu widzenia nasuwa się pytanie: czy Polska ma szanse na medal? Jak stoimy w tej rywalizacji?

W naszym kraju warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu nie są zbyt korzystne: morze jest zimne, lato krótkie. Ale naszą wrodzoną cechą jest stawianie czoła sportowym przeciwnościom i odnoszenie nawet przy tym niezłych wyników (panczeniści). Są więc w naszym kraju surferzy, może trochę anonimowi, ale jednak. Istnieją organizacje, zawody i są sponsorzy. Jak to więc wygląda?

Najważniejszą rodzimą organizacją surfingową jest Polskie Stowarzyszenie Surfingu. Powstało w 2005 r.  Dziesięć razy odbyły się także Mistrzostwa Polski pod nazwą Ergo Hestia Polish Surfing Challenge.  Co można powiedzieć po ostatnich? Mamy utalentowaną młodzież. Dwóch najlepszych juniorów: Maks Michalewski i Jakub Kuzia zajęli drugie i trzecie miejsce w kategorii Open, zamienili się tylko kolejnością na korzyść Jakuba. Co więcej, reprezentowali nas po raz pierwszy w historii na mistrzostwach Świata Vissla Isa World Junior Surfing Championship. Swój udział zakończyli już na pierwszym poziomie rywalizacji zajmując czwarte miejsca w swoich heatach, ale przetarli szlak polskiemu surfingowi i są polskimi nadziejami na udział w tokijskiej olimpiadzie.  Maks startował w kategorii poniżej 16 lat, a Kuba poniżej 18. Co ciekawe Kuzia na co dzień mieszka na Górnym Śląsku, co nie przeszkadza mu być jednym z najlepszych polskich przedstawicieli tej dyscypliny.

Polski surfing jest więc na razie w wieku niemowlęcym. Są pasjonaci, którym zapewne brakuje środków jakimi dysponują zagraniczni zawodnicy. Czy nasi reprezentanci mają szanse na udział w igrzyskach? Trudno powiedzieć.  Szczegółowe zasady kwalifikacji nie zostały jeszcze ustalone, nie wiadomo też czy światowa czołówka będzie chciała wystąpić na tej imprezie. Jako kibicowi pozostaje tylko liczyć na wzrost formy naszych rodzynków i rozwój tej pięknej dyscypliny nad Wisłą.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password