Polskie juniorki wicemistrzyniami świata

Polska sztafeta w składzie Anna Maliszewska, Paula Markowska, Natalia Kożuchowska wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów. Złoto trafiło do Amerykanek – Margaux Isaksen, Isabelli Isaksen i Samanthy Achterberg.

Zawody tradycyjnie rozpoczęły się od szermierki. Najlepsze na planszy okazały się Ukrainki, które łącznie wygrały 36 z 54 pojedynków. Czy porażki więcej zaliczyły Białorusinki, natomiast 29 zwycięstw odniosły Rosjanki. Polki z wynikiem 766pkt. (25 wygranych) zajęły w tej konkurencji siódme miejsce.

Pływanie zdawało się potwierdzać dominację byłych Republik Radzieckich w dzisiejszych zawodach – Rosjanki tylko o 0,4s przegrały z Ukrainkami i odrobiły do nich jedynie 4pkt. Czas 3:10,12 wystarczył jednak do wyprzedzenia Białorusinek, które były słabsze o ponad 9 sekund. Polki osiągnęły 8. czas spośród dziesięciu startujących sztafet, jednak utrzymały zajmowaną po szermierce siódmą lokatę.

W jeździe konnej najlepsze okazały się zawodniczki z Tajpej, dziewiąte w szermierce i dziesiąte w pływaniu. Wynik 1160pkt. dał im awans na 8. miejsce – przed niestartujące w tej konkurencji Egipcjanki oraz najsłabsze na parkurze Meksykanki (z olimpijką z Londynu, Tamarą Vegą na czele). Taki sam wynik, choć osiągnięty w słabszym czasie, uzyskały Rosjanki, które zmniejszyły swoją stratę do Ukrainek do 22pkt. Polki z wynikiem 1060pkt. zajęły 6. miejsce w jeździectwie, co dało i nadal plasowały się na 7. lokacie w klasyfikacji łącznej.

Przed startem kombinacji wydawało się oczywiste, że walka o złoto rozstrzygnie się pomiędzy sztafetami Ukrainy i Rosji, jednak słaby występ w biegu, a także niska skuteczność w strzelaniu spowodowała spadek tych reprezentacji kolejno na piąte i czwarte miejsce. Złoty medal trafił natomiast do Amerykanek, trenowanych przez polskiego mistrza olimpijskiego z Montrealu, Janusza Pyciaka-Peciaka. Na drugim miejscu do mety przybiegły Polki zdobywając tym samym srebrny medal, brąz natomiast trafił do Brytyjek.

We wtorek na starcie staną sztafety męskie, natomiast w środę rozpoczną się zmagania indywidualne. Na koniec mistrzostw, w niedzielę, rozegrana zostanie sztafeta mieszana.